Polacy-Niemcy

Moderator: Jacek-P

Maria

Polacy-Niemcy

Post autor: Maria »

Jak uważasz czy obecnie stosunki pomiędzy Polakmi i Niemcami można uważać za dobre. Czy mozesz podać jakieś przykłady?
Mikołaj

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Mikołaj »

Podaję przykład: Polacy za kasę od Niemców bedą dbać o "krajobraz historyczny" w Ostródzie.
Maria

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Maria »

Widzę, że trudno internautom znaleźć przykłady dobrych stosunków pomiędzy Polakami a Niemcami.
Wszystko sprowadza sie do pieniędzy? Jak Niemcy je dadza to będzie dobrze a jak nie to co dalej bedziemy niszczyć niemieckie cmentarze i kraść im w Polsce drogie samochody?
heniek

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: heniek »

Stosunki pomiędzy Polakami i Niemcami uwżam za dobre'a mogły być by lepsze.Ddobrze znam nimcow'to tacy sami ludzie jak mi polacy.Mmają tylko iną kulture 'język'troche inaczej patrzą na świat.Miałem ich w rodzinie;i mam.Mój wójek Helmut Dregr mieszkał w Korsztynie;gmina Grunwald.Moja siostra wyszła zamąż za niemca;mieszka na stale w niemczech w Herford.Mieszkałem posród nich wychowywalem z nimi razem Mieszkałem w Dylewie;gmina Grunwald.Oto kilka nazwizk;Fechner'Szulc'Malessa'Witt Szmit Lowin i wilu inych.To dobrzy ludzie a nazwiska widać nimickie.Wielu z nich wyjechalo do nimiec zachodnich. Los tak chciał że wyjechałem na śląsk do pracy, do kopalni.I tu poznałem wielu ludzi pochodzienia nimieckigo.I tu nasuwa śie pytanie;dlaczego wielu znich wyjechało; choć dla nich to było[FATERLAND] to znaczy ojczyzna Henryk BartnickiMaria napisał(a):
>
> Jak uważasz czy obecnie stosunki pomiędzy Polakmi i Niemcami
> można uważać za dobre. Czy mozesz podać jakieś przykłady?
heniek

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: heniek »

heniek napisał(a):
>
> Stosunki pomiędzy Polakami i Niemcami uwżam za dobre'a mogły
> być by lepsze.Ddobrze znam nimcow'to tacy sami ludzie jak mi
> polacy.Mmają tylko iną kulture 'język'troche inaczej patrzą
> na świat.Miałem ich w rodzinie;i mam.Mój wójek Helmut Dregr
> mieszkał w Korsztynie;gmina Grunwald.Moja siostra wyszła
> zamąż za niemca;mieszka na stale w niemczech w
> Herford.Mieszkałem posród nich wychowywalem z nimi razem
> Mieszkałem w Dylewie;gmina Grunwald.Oto kilka
> nazwizk;Fechner'Szulc'Malessa'Witt Szmit Lowin i wilu
> inych.To dobrzy ludzie a nazwiska widać nimickie.Wielu z nich
> wyjechalo do nimiec zachodnich. Los tak chciał że wyjechałem
> na śląsk do pracy, do kopalni.I tu poznałem wielu ludzi
> pochodzienia nimieckigo.I tu nasuwa śie pytanie;dlaczego
> wielu znich wyjechało; choć dla nich to było[FATERLAND] to
> znaczy ojczyzna Henryk Bartnicki napisał(a):
> >
> > Jak uważasz czy obecnie stosunki pomiędzy Polakmi i Niemcami
> > można uważać za dobre. Czy mozesz podać jakieś przykłady?
Maria

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Maria »

Panie Henryku! Wiemy wszyscy o tym, Oberland zamieszkiwali i Niemcy i Mazurzy. Wielu z nich uciekło przed Armią Czerwoną w 1945 roku a Ci którzy zostali nigdy nie byli akceptwoani przez ludność przybyłą z środkowej Polski i z Kresów. Paradoks: Niemcy nie uważali za swoich, mówiących po polsku Mazurów i Warmiaków, ale Polacy także ich nie akceptowali, mówiąc: "autochtoni". Szykanowali przez komunistyczny aparat administracji, wyjeżdżali opuszczając gospodarstwa od wieków zamieszkałe przez ich rodziny. Dziś po wielu latach wracając do swojego Faterland zastają okradzione i zniszczone groby swoich ojców. Kto ich wypędził i kto zniszczył mogiły ich rodzin?
My o tym wiemy, ale pytanie to stawiam do dalszej dyskusji dla innych.
Skomand
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:14

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Skomand »

>dlaczego wielu znich wyjechało; choć dla nich to było[FATERLAND] to znaczy ojczyzna

Wyjechali do normalnego swiata. Poza tym po wojnie przestala to byc ich ojczyzna. Zniknela cala infrastruktura spoleczna i gospodarcza. Rozgrabiono majatki, zburzono miasta. Oni chyba nie mogli na to patrzec...
Anonymous

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Anonymous »

.....poza tym nie byli tu bezpieczni. Już podczas tzw. "wyzwalania" Prus wschodnich przez Armię czerwoną autochtoni - zarówno Niemcy, Polacy jak również tzw. Mazurzy doznali wielu przesladowań. o tym można mówić otwarcie dopiero od niedługiego czasu. O wyczynach bolszewików można przeczytać naprzykład w książce "Olsztyn 1945" Stanisława Piechockiego, lub materiałach wspomnieniowych "wypędzonych". W podobny sposób "wyzwalanie" przebiegało w innych miejscowościach Prus wschodnich i Pomorza. Na porządku dziennym były gwałty, rabunki, rozstrzelania, potem po zakończeniu wojny szczera i wyrażna niechęć nowej władzy i napływowych sąsiadów. Trudno, naprawdę trudno zasymilować się w takich warunkach.
Nokia

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Nokia »

Przez okres PRL-u w Polakach narastała nienawiść do Niemców, za krzywdy i zbrodnie II Wojny Światowej, podsycane takimi serialami jak Czterej pancerni i pies czy Stawka wieksdza niż życie. Stereotyp Niemca zbrodniarza był powszechny także w literaturze. Nikt nie pisał ani nie mówił o tych Niemcach, którzy pomagali Polakom czy Żydom. Moja mama znała takich właśnie Niemców, którzy w Lubawie pomagali polskiej rodzinie. Niestety do dziś często spotykamy sie z przejawami nietolerancji wobec Niemców lub Polaków narodowości niemieckiej. I z pewnością trwać będzie to jeszcze długo.
Anonymous

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Anonymous »

pytanie?
niejest , lepiej tego typo rozmowy prowadzidz na czacie?????
!!!!!!!!!!!!!!! ....... ;-)
Marian

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Marian »

Co kolega z tym czatem? raz na jednym forum raz na drugim. Czasami lepiej podyskutować w ten sposób. Forum to forum a czacik to ... czacik. I proszę tego nie nazywać głupotą.
Kraas

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Kraas »

Ale niestety Niemcy jednak byli zbrodniarzami! Jak mozna wytlumaczyc tyle ofiar IIWS? Poza tym Kloss i Pancerni powinni byc emitowani jako komedie. Jezeli tak nie jest, to powinno sie wyjasniac wszelkie klamstwa w tych filmach.!
Anonymous

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Anonymous »

Życie nie jest takim fajnym snem jak nam by się wydawało ! W histori jakiego narodu nie było totalnych przegięć ??? Tak naprawdę nawet jeżeli się o tym nie mówi to każdy narud był kiedyś agresorem. Kwestie wartości człowieka a naridowością i to wszystko co za tym "idzie" t.j. Być kimś a wydać np.Żyda własnemu sąsiadowi to są takie same rzeczy. Myślę, że byciem Polakiem i oczywiście człowiekiem dla którego życie ludzkie jest najwiekszą wartością to to samo. Znam ludzi którzy w chwilach siły "białej" wysłali by mie pierwszym pociągiem do Oświęcimia. Choć spotykam takie w.w. fakt nadal widzę ten inny obraz POLAKA na pierwszym miejscu stawia człowieka. Jestem człowiekiem pokoju i urodziłem się po wojnie i dziękuje Bogu, że wojny jak narazie widzieć nie muszę. Czynnależy wyjaśnić prawdę filmów ??? Każdy film to kawałek kłamstwa dla tego to filmy. Oczywiście jest tam też prawda, ale nie wiem jakiej prawdy szukasz ? Pancerni to naprawdę komedia może trochę w tragicznym przebigiem ale wygrali !!!
Przemysław

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Przemysław »

Widzę że dyskusja odbija trochę w kierunku filmów. Miał to być tylko mały przykład jak można oddziałowywać na psychikę ludzi. Dzis na ekaranach małych i dużych, możemy zobaczyć historię II WŚ widzianą oczami niemieckich żołnierzy. Film "Stalingrad, Stalingrad" wyświetlany niedawno w TV byłby tu dobrym przykladem, że nie wszyscy Niemcy byli zbrodniarzami. Choć pewnie znajdą sie głosy, że to są kłamstwa.
Anonymous

Re: Polacy-Niemcy

Post autor: Anonymous »

Jestem człowiekiem wierzącym nie będę nakłaniał w co i dlaczego, powiem tylko tyle choc możę się potwierdze "Każdy ma swoją prawdę, ale prawda jest jedna". Tak właśnie jest z tymi historiami, które widziane oczami Niemca,Polaka czy Żyda są zupełnie inne. Myślę, że wojna to jedna z największych głupot. Najważniejsze aby w tym wojennym chaosie i dziś kiedy o wojnie uczymy się na szczęście z filmów, zachowali się jak ludzie a reszta będzie wporządku.
Chodzi mi o to , że ludzie nie powini zapominać, że są ludzmi, ja dodam od siebie, że każdy jest w obliczu Boga równy.
Zablokowany