NEOPOGANIZM

Moderator: Jacek-P

qkiel

NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

CZY NEOPOGANIZM MA PRZYSZŁOŚC?
prosze o odpowiedzi umotywowane, anie po prostu "tak" lub "nie"

pozdrawiam

qk
melchior

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: melchior »

wszystko ma swój sens jesli istnieje jakaś ciągłość tradycji, a wtym wypadku należałoby uściślić o jakiego rodzaju neopoganizm chodzi, czy to ma być odynizm, czy poganizm słowiański czy też jakieś inne nurty. jest to ważne ponieważ musiałby istnieć ktoś kto dzierży nieprzerwany przekaz takiej tradycji i jest w stanie przekazać go w niezakłamanej formie. inaczej nie ma sensu powtarzanie jakiś obrzędów wyłącznie na podstawie przekazów historycznych. jest takie powiedzenie mówiące, że tak jak są różne choroby i różne na nie lekarstwa, tak różne religie, są dobre dla różnych ludzi.Ale oczywiście nie ma sensu nasladowanie celtyckiego kapłana, jesli nie bardzo się wie czemu to ma słuzyć i jak to zrobić
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

CAŁKOWICIE SIE zgadzam. powielanie obrzedów nie ma sensu gdy nie stoi za tym cos wiecej. ale kazda wiara sie zmienia. inna była u słowian w vi wieku i inna w xii wreszcie inna w xiv. podobnie rzecz ma sie z chrzescijaństwem. dlatego uwazam ze kładzenie nacisku na czystosc przekazu... nie zasze jest słuszna. "to cos weicej" co winno stać za obrzedami zostało przechowane w naszej, polskiej kulturze ludowej. czemu nie miałoby byc punktem wyjscia? musi byc punktem wyjscia, bo na tym polega neopoganizm. twórcze rozwiniecie dziedzictwa duchowego przodków.
krzysiek

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: krzysiek »

no coz...
wedlug mnie zupelnie nie ma sensu (pomijajac oczywiscie to, ze wszystko ma sens).
neopoganizm to nic innego jak kontestatcja chrzescijanstwa, a jako taka lepszy jest juz normalny ateizm lub chociaz agnostycyzm.
Darkus

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Darkus »

Neopoganizm nie jest tylko kontestacja chrzescijanstwa, tak samo jak nie jest nią ateizm czy angostycyzm. To rozne sprawy.
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

CÓZ PROPONUJE WEJŚĆ NA STRONĘ:
http://WWW.GEOCITIES.COM/GNIEVKO
NA TAMTEJSZYM FORUM TOCZY SIE ZAŻARTA DYSKUSJA NA TEMATY POGAŃSKIE.
ZABIERZ GŁOS W DYSKUSJI. DOZWOLONE SĄ WSZELKIE WYPOWIEDZI POD WARUNKIEM ŻE SĄ MĄDRE
[JAK TO MÓWI LEM]:))

QK
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Bóg nie oczekuje od nas kłamstwa, grzechu, czy nietolerancji .Diabeł jednak tak ustawił świat ,że człowiek żyje grzechem i wielu uważa to za OK.Jeżeli myślisz inaczej rozdaj swoje pięniądze!!! Ludzie dziś tak jak przed wiekami przepędzili Boga i powrucili do starych pogańskich metod. Dzisiaj nawet mała szykana na temat Boga jest wychwalana "wolne media"lub piętnowana przez "radio maryja". Wedle mojego rozumowania historia lubi się powtarzać i apokalipsa będzie wcześniej czy pożniej.Neopoganizm jest dlamnie tylko kolejną kwestą wyboru, a raczej powrotem do szyderstwa prawdy, której niczym nie da się zagłuszyć .
Głupota nie powinna iść w parze z przemocą i pozostaje się za nich modlić- tylko tyle "JEZUS JEST PACYFISTĄ"
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

he he . udowodnij mi ze to crzescijanstwo jest prawdą i to tą jedyną. i nie na podstwie biblii bo takie rozumowanie byłoby obciążone błedem logicznym [błedne koło w dowodzeniu].
czekam........
gnostyk

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: gnostyk »

Zadam ci kilka pytań, które będą kwintesencją podsumowania twojej wypowiedzi:

Kto powiedział, że w ogóle istnieje Bóg i Diabeł.
Jeżeli Bóg stworzył świat, to kto stworzył Boga?
I na koniec krótki filozoficzny wywód :
Jesli zakładamy konieczność zjednoczenia się z Bogiem, to znaczy, że jesteśmy od niego oddzieleni, a jeżeli jesteśmy od niego oddzieleni to nie może on być Absolutem, bo Absolut nie jest ograniczony (zawiera wszystko)
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

nie wiedziałem Petara, że jesteś dogmatykiem. Daj trochę luzu swojemu umysłowi.
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Dogmatyzm nie jest moim celem, ludzie żyją na ziemi nie przypadkiem !
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Ciekawa ucieczka w bok !!! Kiedy nie masz argumentów stajesz się człowiekie ,który dla logiki uśmierci wszystko!!!Pytasz co było przed Bogiem i dlaczego jest powiedziane , że Bóg i Diabeł istnieje???
Kto po co stworzył świat ??? itd. Oczekujesz odemnie odpowiedzi na szerek pytań,ja przecież nie jestem twoim rabinem, czy księdzem.
Zjednoczenie z Bogiem następuje w każdym z nas codzienie kiedy robimy ,myślimy tworzymy rzeczy w jego imieniu.
Błogosławieństwo stworzenia jest codziennym darem i tego nie rozumiesz choć tworzysz życie w okół siebie na codzień.Ja bardzo lubie robic coś dobrego w Imie Boga !!!Jeżeli chodzi o Absolut jest to historia bardzo prosta.Człowiek jest grzeszny i nie muszę ci o tym mówić.Jednak w każdym z nas jest dobro i zło.Mamy w sobie Boga i Diabła.Czy ty oddał byś syna na krzyrz ? Bóg oddał a Ty wierzysz i brakuje Ci namacalnych faktów obecności Boga,Jezusa,Ducha świętego !Amen
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Bojisz się logiki PISMA ŚWIĘTEGO ???
Nie jestem biblistą czytam biblie tylko jako słowo mądrości, od czasu do czasu.Mówisz udowodnij mi , że chrześcijaństwo jest jedyną prawdą !!!Prawda sama się broni!!!Nie jestem ortodoksem ale twiedzenie , że coś jest jednym słusznym poglądem to kłamstwo.Każdy człowiek ma swoje życie a ty na siłę chcesz, aby ludzie ci zaprzeczyli ,iż to nie ich życie ??? Do tych spraw należy podchodzić bardzo tolerancyjnie muszę tu użyć pewnego zwrotu ,który sam siebie potwiedza i wyklucza
" PRAWDA JEST JEDNA ALE
KAŻDY MA SWOJĄ PRAWDĘ"
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

nie boję sie, ale udowadniac jakąś tezę przez nią samą jest nonsensem. obrazuje to takie rozumowanie: "czy biblia jest dana od boga? tak bo biblia mówi ze jest dana od boga."
mówisz :"...twiedzenie , że coś jest jednym słusznym poglądem to kłamstwo." zgadzam sie, bo z tego wynika ze neopoganizm moze byc jedną z prawd, jak to okresliłes. czemu sie więc kłocimy? i skąd u Ciebie niecheć do niego?
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Doświadczenie,doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie.Taka jest moja prawda wielokrotnie błądziłem i już wiem co jest tak naprawdę mi potrzebne i cieszę się, że tak właśnie się stało to tylko tyle.Ludzie muszą i chca błądzić ale nawet końmi nie da się tego zawrucić !!!
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

"Ludzie muszą i chca błądzić ale nawet końmi nie da się tego zawrucić !!!"
nie rozumiem... uważasz ze my - poganie błądzimy??
Anonymous

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Anonymous »

Myślę , że tak ale macie do tego prawo !!
qkiel

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: qkiel »

oki, dzięki za tolerancyjną postawę
:))))
Kraas

Re: NEOPOGANIZM

Post autor: Kraas »

Wymiekam!!!
Ten petara jes nawiedzony albo jest prorokem!
Zablokowany