Czy w Ostródzie są Niemcy?

Forum dotyczące problemów dyskryminacji. Dyskusje o problemie, rozwiąznia, pomoc.

Moderator:Jacek-P

Kasztan
Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Kasztan » 2003-01-12, 11:06:45

Dzięki starniom członków Mniejszości Niemieckiej w Ostródzie mamy odrestaurowany zamek, który służy wszystkim mieszkańcom miasta. Ostatnio przewodniczący Stowarzyszenia Mniejszości Nieieckiej Jodły
podjął starania w celu przywrócenia pierwotnej bryły Pomnika Trzech Cesarzy na Palcu Tysiąclecia. Jednakże ostródzcy radni nie podjęli tego teamtu spychając go na dalszy plan - do rozstrzygnięcia kiedyś. Jedna z radnych polonistka, pani M. powiedziała, że przecież to jest poniemiecki pomnik. To jak to jest czy w Ostródzie mieszkają Niemcy czy Polacy narodowości niemieckiej

Sen

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Sen » 2003-01-13, 11:07:45

Oczywiscie, ze w Ostrodzie i okolicach mieszkaja Niemcy. Sa to dzisiaj zasymilowani Niemcy obywatelstwa polskiego. Niektorzy z nich posiadaja takze paszporty niemieckie. Ich obecnosc stanowi namiastke tego, co stanowilo o wyjatkowosci Prus Wschodnich przed II wojna swiatowa - roznorodnosc narodowa. Poprzez ich obecnosc otrzymujemy wsparcie od Fundacji Wspolpracy Polsko-Niemieckiej, miedzy innymi na odbudowe zamku i pare innych rzeczy, jak np niektore wodaciagi wiejskie.
To, ze Mniejszosc Niemiecka zabiega o odrestaurowanie Fontanny Trzech Cesarzy nie jest aktem germanizacji tylko swiadectwem dbalosci o dziedzictwo kulturowe, realizowane przez ludzi, ktorzy sa nosnikami ciaglosci tradycji kulturowej ostrodczyzny. Gadanie o poniemieckosci to belkot, ktory mial prawo funkcjonowac - z roznych wzgledow, takze z powodu ran powojennych - w latach 60. i 70. XX wieku. Niektorym ludziom trudno to zrozumiec, w ich wypadku dzialania podejmowane przez Sasinie to orka na ugorze. Oby i tam udalo sie cos zasiac.

szacila
początkujący
początkujący
Posty:23
Rejestracja:2003-12-30, 01:07:18
Gadu-Gadu:0
Lokalizacja:Ostróda
Kontakt:

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: szacila » 2003-01-15, 15:38:46

Jeszcze kilka lat temu drażniła mnie każda biała tablica rejestracyjna. Teraz troszkę podrosłam i zaczęłam patrzeć z innej strony. Dlaczego tak jesteśmy cięci na mniejszości narodowe? Tylko kraje arabskie tak szczelnie zamykają się na obcość.
Zakorzenił się w nas niewymowny i dziki strach przed kolejnym zaborem. Czy tak bardzo czujemy sie słabi, że działania np. mniejszości niemieckiej, odczytujemy jak zalążek germanizacji?
Ciąglę myślę o narodowych zgrzytach od czasu postawienia kamienia plebiscytowego przy Park Hotelu. Ze strachu, nie wiedzieć czemu, przed historią chcemy zamalować jej karty dowolnym kolorem. Już to ktoś kiedyś robił.

Herman

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Herman » 2003-01-17, 16:42:01

Ich bin Deutsch. Und was?

Awatar użytkownika
Klapaucjusz
początkujący
początkujący
Posty:52
Rejestracja:2003-12-30, 01:07:16

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Klapaucjusz » 2003-01-20, 20:57:44

Ha ha... Jezeli to prawda z ta radna, to ktos powinien jej powiedziec ze w Ostrodzie prawie wszystko jest poniemieckie. Ta pani pewnie chodzi do poniemieckiego kosciola...

[%sig%]
Klapaucjusz

Larry

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Larry » 2003-01-20, 21:25:47

Szaciła, jesteś tak poprawna politycznie, że aż bolą mnie zęby. W ten sposób mój organizm bezbłędnie wyczuwa każdy fałsz. Nie pisz koniunkturlnie pod publiczkę, tylko napisz kiedyś to, co faktycznie szumi Ci w jajach (przepraszam, wiem że jesteś kobietą, ale ten cytat z Picassa tak mi się podoba, że musiałem go wykorzystać. Proszę, nie bierz tego do siebie). Political coretness już dawno jest de mode. Weź to pod uwagę, jeżeli chcesz być "na topie". Poza tym bardzo Cię lubię i pozdrawiam!

Anonymous

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Anonymous » 2003-01-21, 14:06:13

Tu byś się pomylił, bo chodzi do kościoła na Osiedlu Plebiscytowym a w tedy gdy Bundezwera pompowała rowery, to tego kościoła jeszcze nie było. Na margimesie ta Pani nie jest świadoma chyba gdzie mieszka-w Ostrode do 1945 proszę Pani!!!!!!!!!!!

Beata

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Beata » 2003-01-23, 18:55:02

Cześć, chciałam na samym początku pozdrowic WSZYSTKICH mieszkanców ostródy...
Mam żal ze ludzie nadal tak myślą i każdego z rejistracja niemiecka potępiaja za złego...
Ja ze swoja rodzina mieszkam wlasnie w niemczech, urodziłam sie tu ale mimo tego jestem POLKĄ!!!!! i rodziców mam polaków.
Może trudno uwiezyc, ale ja sie nie czuje jako niemka, ciągnie mnie do polski, i to regularnie. Jestem w kazdym czasie wolnym w ostródzie, mam pół rodziny tam. Jest mi szkoda ze ludzie myśla tak(-równiesz o mnie, bo według ich jestem niemką) Poprawcie sie ludzie, bo może kielka ludzi jest nie takich jak wy, lecz chcą byc napewno takie, dajcie im szanse!!!!
Dzieki... Pozdrawiam z całego serca!

Konik

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Konik » 2003-02-10, 10:40:41

A dlaczego ma nie być? Ostróda to było niemieckie miasto. Mieszkali tu Niemcy a po 45 roku, choć część ich wysiedlono, to wielu zostało. Przyjmując obywatelstwo polskie nadal mają prawo czuć się Niemcami. Nie widzę w tym nic dziwnego. A w ogóle te pytanie jest do bani.

Real

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Real » 2003-02-11, 14:33:18

No i bardzo dobrze , że są .Jesteśmy w związku z tym jednym z niewielu regionów , których nie będą musieli któryś raz z kolei zdobywać.

Mama

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Mama » 2003-02-13, 09:12:58

W naszym regionie jest taka bieda, że ludzie gdyby mogli przyjęli by obywatelstwo
niemieckie za cenę normalnego życia. Wtedy należałoby sformuować pytanie: czy w ostródzie sa Polacy?

Anonymous

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Anonymous » 2003-02-25, 11:24:45

W 1920 roku w Plebiscycie za Niemcami glosowalo 98% a za Polska 2 %. Dzis byloby odwrotnie.

Tomek

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Tomek » 2003-03-10, 17:37:01

Beatko !!!

Jak najbardziej Ciebie też pozdrawiam i mam propozycję. Przeprowadź się do Ostródy, podejmij pracę na równi z naszymi kobietami i zobaczymy ile Ci z tego patrityzmu zostanie, Z całym szacunkiem, Tomek :)))

Hans Jurgen Lipke (Polak

Re: Czy w Ostródzie są Niemcy?

Post autor: Hans Jurgen Lipke (Polak » 2003-11-29, 00:37:54

Kasztanie co się cykasz radna Monist ma rację a może odbudujemy pomnik Hitlera czy Stalina, Goldy Meir bo u nas mieszkaja nie tylko miejszości niemicka, rosyjska, zydowska ale też inne

Zablokowany