KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Moderator: Jacek-P

moderator - zbig

KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: moderator - zbig »

proponuję dwa nowe gorące tematy :

Jak okreslić czy dany związek, organizacja jest sektą, czy też nie

Czy zetknęliście się kiedykolwiek z ludzmi, których uważacie za członków bądz przedstawicieli sekt

jakie ruchy religijne lub pokrewne nazwalibyście mianem sekty.
qkiel

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: qkiel »

jedno zastrzezenie.
sekta to grupa destruktywna, niszcząca osobowosc swoich członków.
"sekty" to tez grupy wewnatrz wiekszych kosciołów. nie muszą mieć samodzielnego bytu.
i tak wewnatrz koscioła kat. równiez one istnieją, co ostatnio kosciól, z powodu narastania zjawiska, potwierdza.
dalej odroznic trzeba sektę i postawę sekciarską. ta ostatnia powoduje powstanie szczególnej wiezi miedzy 2 osobami.
98 członków na 100 jest "zdrowych" , "poprawnych" a 2 pozostałych juz nie.
nie cała organizacja, kosciół jest zatruty ale niektorzy z jego członków.
postawa sekciarska jest dwojaka. aktywna [ktos nieswiadomie zdobywa, dąży do pozycji guru] pasywna [ ktos nieswiadomie poddaje sie autorytetowi z zewnątrz, dozwala mu na wszelką i bezposrednią ingerencje we własne życie]
stopień tej nieswiadomosci zaleznie od wypadku jest rózny.

oczywiscie to zjawisko ma tendencje do rozszerzania sie wewnątrz grupy.
stad wynika ze niektore ugrupowania sektami nie sa choc zjawisko sekciarstwa w nich wystepuje.
qk
Anonymous

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Anonymous »

jakie grupy zaliczylibyście do kategorii sekt, czyli w świetle powyższych (precyzyjnych wg mnie i przejrzystych)definicji kolegi Qkiela, środowisk związanych w jakiś sposób z religią bądz duchowością a destrukcyjnych w sposobie oddziaływania na ludzi.
qkiel

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: qkiel »

chodzi Ci o nazwy takich grup? cóz pewnie kosciól zjednoczeniowy, rodzina, kosciół scjentologiczny, zakon kawalerów słońca [moze pokreciłem ich nazwe, w polsce nei wystepują]. kontrowersje wywołują tez antrovis i ruch eckankar, raelianie.... ale nie wiem czy mozna ich nazwac sektą czy tez zaszły tam wypadki "relacji sekciarskich".
co do sahaja jogi to jestem pewien ze to sekta. gdzies czytałem ze jakies rysy sekciarskie zaczynają przejawiac powiązane z kosciołem organizacje przeciwdziałające sektom [!!!!!] obecne jest w tych ruchach:

1. b. wyraźny podział na dobro-zło, my- reszta swiata
2. monopol na "wiarę prawdziwą"
3. wyobcowanie
4. wzajemna kontrola członków czy nie utrzymują kontaktów z jakąkolwiek grupa innowierczą
[ np. z ostracyzmem spotykają sie ci którzy zjedli posiłek wegetarianski czy orzeszki oferowane przez obnosnych handlarzy hare-kriszna]
5. silna pozycja "prowadzącego" , "prezesa " itp.
Anonymous

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Anonymous »

przedstawione przez kolegę qkiela kryteria bardzo wyraznie precyzują jaki ruch religijny bądz duchowy może być sektą bądz nie.
Jednak nikły odzew na poruszony temat, sugeruje, że albo bardzo niewiele osób zetknęło się z takimi ruchami, albo te osoby które się z nimi zetknęły uległy ich manipulacjom i nie dostrzegają w nich żadnych negatywności, trzeci wariant - osoby takie nie wiedzą o naszym forum.
Jak jest naprawdę?
Anonymous

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Anonymous »

Nie naginaj drzewa lecz poczekaj na wiatr! Prawda jest taka, że ludzie zrobią co zechcąa świat podąrzy za nimi. Jeżeli nawet są ludzie, tak czy inaczej myślący (wierzący), to nawet siłą ich nie zmusisz do myślenia inaczej. To po prostu życie. Stwarzając "szuflady" i "regały" może się okazać, że już dawno nie jesteś u Siebie a byłeś liczeniem półek.
Skomand
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:14

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Skomand »

Popieram wariant trzeci
Anonymous

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Anonymous »

Nie można poddawać się fali, modzie i ciesze się , że są ludzie, którzy są sobą.
Sylwester

Re: KRYTERIUM SEKCIARSTWA, CZY ZETKNAŁEŚ SIĘ Z SEKTĄ

Post autor: Sylwester »

10 lat temu, gdy mieszkałem w Gdańsku spotkałem się z ludźmy należącymi do sekty Moon. Byłem wtedy samotny i trochę zagubiony - sam w dużym mieście. Skośnooka dziewczyna (nomen omen o imieniu Oka), wielokrotnie namawiała mnie do spotkań w szerszym gronie członków sekty. Wspominam to dlatego, że bardzo łatwo samotny człowiek może pójśc na lep, przyjaźni, obcej religii lub fascynacji poszczególnymi ludźmi.
Zablokowany