Bezpośrednie wybory starosty?

Moderator: Jacek-P

kot_alik
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2007-12-03, 20:19:58
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: OST

Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: kot_alik »

Właśnie wyczytałem na stronie Rozmaitości Ostr., że nasz rząd planuje wprowadzenie bezpośrednich wyborów starosty. Co o tym sądzicie? Według mnie to bardzo dobry pomysł. Więcej władzy w ręce ludu:):)
banitez
początkujący
początkujący
Posty: 94
Rejestracja: 2005-04-27, 16:27:52

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: banitez »

No i bardzo dobrze, w końcu demokracja to "władza ludu przez lud dla ludu" (gr. δημοκρατία demokratia "rządy ludu", od wyrazów δῆμος demos "lud" + κρατέω krateo "rządzę" – ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli, przy respektowaniu praw mniejszości). Mam nadzieję, że to przejdzie.
Awatar użytkownika
Tytus Andronikus
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 496
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 997
Lokalizacja: Kolonia Ostródzka - Anglia
Kontakt:

zmian a nie manipulacji

Post autor: Tytus Andronikus »

.....a jaka jest róznica kiedy wybiera sie jedno i to samo....choc oni wszyscy sa inni... :o i choc moje slowa podkopuja demokracje, to chyba mam do tego prawo....
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: toledo »

Na tym właśnie polega demokracja, można ją krytykować.
banitez
początkujący
początkujący
Posty: 94
Rejestracja: 2005-04-27, 16:27:52

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: banitez »

Winston Churchill powiedział kiedyś, że „demokracja jest najgorszą formą rządu, z wyjątkiem wszystkich znanych do tej pory ustrojów" - jest systemem złym, ale jednocześnie najlepszym jaki do tej pory wymyślono.
Awatar użytkownika
Tytus Andronikus
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 496
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 997
Lokalizacja: Kolonia Ostródzka - Anglia
Kontakt:

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: Tytus Andronikus »

W Polsce nie ma demokracji....choc dzis mozesz miec caly pokój ulotek i nikt ci nie zabije...demokracja polska opiera sie na zasadzie " gdyby wybory mogly by za duzo zmienic to by ich zakazano" Ci którzy kiedys krzyczeli najglosniej w wiekszosci zajeli sie tworzeniem i dbaniem o wlasny interes...masy które jednak zostaly na lodzie po tych 17 latach od zmian ciagle oczekuje czegos dla siebie ale z glupoty i demokracji wybieraja i tak tych którzy chca byc wybrani nie patrzac na interes spoleczny moze nawet czasem publiczny...tu nie chodzi mi o strategiczne problemy panstwa w stylu gaz czy ropa bo to tragiczne kiedy mamy 21 wiek i wolny rynek a metody jak z sanepidu....pozdrowienia dla koperciazy....
Walter
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 273
Rejestracja: 2007-09-22, 20:28:50

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: Walter »

Pomysł sam w sobie dobry. Ja natomiast zlikwidował bym całkowicie powiaty a w te miejsce utworzył większe gminy. Uważam że jest to kolejny temat zastępczy nad którym znow będa kłótnie i zwady.
annar
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-11-17, 22:00:40

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: annar »

Walterze, ciekawe spostrzeżenie. Może to i racja, że im mniej sztucznych tworów administracyjnych, tym sprawniej można by dotrzeć do sedna spraw dręczących zwykłego obywatela. A swoją drogą, jeżeli już starostwa istnieją, to lepiej wybierać starostę w wyborach bezpośrednich. Łatwiej uniknąć skuchy :P
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: toledo »

Wielu wybranych w wyborach bezpośrednich burmistrzów i wójtów dowodzi swą działalnością (albo jej ewidentnym brakiem), że jednak do "pomyłek" i w tym przypadku dochodzi, ale forma bezpośrednich wyborów jest klarowna: wiesz kogo wybierasz.

Co zaś do likwidacji powiatów i powiększenia gmin..... W rozważaniach nad kształtem reformy administracyjnej jedna z koncepcji szła w kierunku pozostawienia modelu dwuszczeblowego samorządu (każdy, oczywiście, z pełną autonomią): gminy i województwa samorządowego (na terenach istniejących wówczas 49 województw). Administracja państwowa miałaby funkcjonować w podziale na okręgi obejmujące po kilka takich województw. Ostatecznie wybrano wariant istniejący i każda jego przebudowa to zbyteczny bałagan i koszty, które nie rozwiązują problemu, bo tkwi on raczej w "drobiazgach": wiekszych uprawnieniach i środkach do ich realizacji kierowanych do samorządów.
banitez
początkujący
początkujący
Posty: 94
Rejestracja: 2005-04-27, 16:27:52

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: banitez »

Zgadzam się z Toledo - większe kompetencje i środki na realizację zadań to klucz do sprawnego samorządu, każda "reforma" systemu administracji publicznej to potężne koszty i wielki bałagan (patrz NFZ).
Wybory bezpośrednie starosty są jak najbardziej dobrym pomysłem, chcę wybierać, chcę mieć wpływ na to, kto zostanie moim przedstawicielem i będzie zarządzał powiatem. Wybór radnych nie wystarczy.
Walter
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 273
Rejestracja: 2007-09-22, 20:28:50

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: Walter »

Toledo zgoda, jednak jest jedno ale. Tak wyposażone starostwa w instrumenty finansowe prowadzą wcześniej czy późiej do zguby. Samorząd powiatowy faktycznie nie ma dochodów albo sa one minimalne w porównaniu do gmin np. zasoby nieruchomości są bardzo skromne a wiadomo że z handlu ziemia samorząd ma najwięcej korzyści finansowych.
Wybory starosty bezpośredni to pomysł na 5.
sprawiedliwy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 199
Rejestracja: 2007-05-27, 09:55:11

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: sprawiedliwy »

Wybory bezpośrednie?
U nas też? No to jak, żadna koalicja podpisywana w świetle jupiterów na zamku nie wybierze Włodka?
Bez SENSU. Jestem przeciw. :bije:
A przecież to było takie piękne, telewizja, radio, prasa - uściski dłoni, wymiana not. No ale PO wydymało (przepraszam za wyrażenie) PIS. :brawo:
Precz z komuną. :beksa:
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: sceptyk »

Ty się o Włodka nie martw, da se rade... :-D Ty sie już martw, bo ludziska wezmą se twój apel do serca i wypieprzą wadze miasta. Jeżeli ktoś może się czuć wydymany, to na pewno nie PiS.
Mam takie wrażenie, że gdyby ta sitwa przewidziała, że Brodiuk może zostać starostą, to by mu pomogli zostać burmistrzem. W starostwie widać jak na dłoni wszystkie ich przekręty. dlatego Radnemu Czarkowi piana płynie z ust na sesjach.
Taki pech... :D
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: toledo »

Walter pisze:Toledo zgoda, jednak jest jedno ale. Tak wyposażone starostwa w instrumenty finansowe prowadzą wcześniej czy późiej do zguby. Samorząd powiatowy faktycznie nie ma dochodów albo sa one minimalne w porównaniu do gmin np. zasoby nieruchomości są bardzo skromne a wiadomo że z handlu ziemia samorząd ma najwięcej korzyści finansowych.
Wybory starosty bezpośredni to pomysł na 5.
Jasne: za tym musi pójśc dokończenie reformy samorządowej, czyli zwiekszenie dochodów powiatów, co wiąże się np. m.in. z przekazaniem wiekszego udziału w dochodach skarbu pastwa (zawiaduje tym starosta, jako reprezentant skabu państwa), które do samorzadu trafiają w nikomym procencie, a także udzioału w PiT i CiT.
marlon
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 152
Rejestracja: 2007-07-27, 11:08:59

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: marlon »

Sprawiedliwy chyba sie trochę z toba zgodzę z tym PIS i PO. Jak widać koalicja to zawsze kompromisy. Jak na razie z tego co sie obserwuje to kompromisy są po stronie PIS i Dobra Wspólnego. PO jakoś mało kompromisowa jest.

No ale moze się mylę, jestem obserwatorem z boku więc nie wiem jakie ukłądy panują między kaalicjantami.

Ale wybór dyrektora szkoły "zawodówki" był ponoć niezłym cyrkiem w wykonaniu PO.
sprawiedliwy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 199
Rejestracja: 2007-05-27, 09:55:11

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: sprawiedliwy »

PO-wiem inaczej, PO jest bezkompromisowa.
sprawiedliwy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 199
Rejestracja: 2007-05-27, 09:55:11

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: sprawiedliwy »

No i likwidacja Bursy szkolnej. Pani dyrektor tak dopiekała jako szefowa komisji rewizyjnej w mieście Nosewiczowi, aby przypodobać się Włodkowi. A radni zlikwidowali ją. A była taka lokalna "Julia Pitera". ZA władzy komuszej w powiecie by się ostała. A tak PO zrobiło jej kuku - bidulka. :beksa: :beksa: :beksa:
marlon
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 152
Rejestracja: 2007-07-27, 11:08:59

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: marlon »

Akurat co do Pani Jolanty D. to chyba w starostwie w końcu poszli po rozum do głowy. Bo bursa szkolna to była katastrofa dla budżetu, tak źle zarządzanej jednostki budżetowej w powiecie nie było.
FinChan
początkujący
początkujący
Posty: 131
Rejestracja: 2007-05-20, 10:44:13

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: FinChan »

Drogi marlonie nie przesadzaj, podobno szef ostródzkiego PiS i koalicjant w starostwie postawił pod ścianą Brodiuka dając mu "swojego gościa" jako kandydata na dyrektora Staszica w momencie gdy ten "czyścił szpital" . Co Ty mówisz o cyrku?. Masz słabe informacje. Nie rób ściemy. Cyrk robił PiS. Kandydatem ich był człowiek, który później w Ostródzkiej (a im to było na rękę) pojechał po Brodiuku. Ten jednak dał sobie radę. Ty mówisz o cyrku? Z której strony?
Nie ściemniaj!
FinChan
początkujący
początkujący
Posty: 131
Rejestracja: 2007-05-20, 10:44:13

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: FinChan »

Co do Bursy to uważam, że poprzednicy Brodiuka "ciągle chcieli" tej likwidacji. Co zrobili? Nic. Przez kilka lat siedzieli cicho, a teraz się do jego decyzji przyklejają. Popatrzcie na głosowania: 12 za likwidacją , 9 wstrzymało się , nikt nie był przeciw. Twardy gość. Tak trzymać.
marlon
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 152
Rejestracja: 2007-07-27, 11:08:59

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: marlon »

FinChan nie interesują mnie układy polityczne starosty kto i z kim. JA znam inną wersję z tym dyrektorem zawodówki ze ponoć wicestarosta i dziekanem kościaoła NMP byli u starosty i mocno naciskali. A po 2 z tego co wiem jesteście w koalicji z PiS a jak wiadomo kiedy PO obsadza wszędzie swoich to i inni też chca coś na tym ugrać.
Jeśliten PiS jest taki zły to kopnijcie go w tyłek. Po co wam ta koalicja z PiSuarami. Bedziecie wtedy wolni od naciskó politycznych. :D
Tak na marginesie to chyba nie ma opcji i ludzi z którymi starosta by nie wojował.
W wielu przypadkach popieram jego działania i uważam ze sa słuszne ale czasem trzeba spojrzec co sie robi i jak, bo za chwilę można zostac samemu.
FinChan
początkujący
początkujący
Posty: 131
Rejestracja: 2007-05-20, 10:44:13

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: FinChan »

marlon, masz zdecydowanie złe informacje. Wice Starosta startował z listy PiS. Jeżeli by PO miało kopnąć koalicjanta w tyłek , to dawno by to zrobiło, ale widocznie dotrzymują słowa.
Kiedyś Brodiuk był sam, a dziś zerknij - facet ma obok siebie naprawdę dużo wartościowych ludzi. I jeszcze jedno. Jest skuteczny w swoim działaniu!!!!!! Tak trzymaj.
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: toledo »

marlon pisze:(...)Tak na marginesie to chyba nie ma opcji i ludzi z którymi starosta by nie wojował.
W wielu przypadkach popieram jego działania i uważam ze sa słuszne ale czasem trzeba spojrzec co sie robi i jak, bo za chwilę można zostac samemu.
Rzeczywiście, jak się czyta Nostródzką, słucha radia Mazury i ogląda TVO, to można takie wrażenie odnieść. Chociaż w radio już widać nieco inne nastawienie, a TVO zdarza się nie słuchać cenzora Ola.
Od wyboru Brodiuka zadaniem przegranej ekipy było zdyskredytowanie jego osobiście i jego działań, a zwłaszcza pozbawienie go społecznego poparcia. To się nie powiodło, a fakty zaczynają powoli przekonywać do niego i jego ekipy. Co nie znaczy, że wszystko jest cacy. Każdy, kto chce coś zrobić, popełnia też błędy.
marlon
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 152
Rejestracja: 2007-07-27, 11:08:59

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: marlon »

Toledo nie myli sie tylko ten co nic nie robi. Myślę że sie ze mną zgodzisz w 100%. A otoczenie starosty wcale nie jest takie złe :-D ma tam wielu wartościowych ludzi, których osobiście cenię.
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Re: Bezpośrednie wybory starosty?

Post autor: sceptyk »

marlonie, skąd taka spolegliwość :) :o
Zablokowany