mur dzielący stary cmentarz

Ogólno tematyczne forum dotyczące Ostródy

Moderator: Jacek-P

Awatar użytkownika
Rybson
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 2007-02-28, 00:04:42
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Samborowo

Post autor: Rybson »

Dzisiaj zauważyłem jak rozebrany został mur dzielący stary cmentarz przy ul. Czarnieckiego od stadionu miejskiego, ktoś wie dlaczego?
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Rybson pisze:Dzisiaj zauważyłem jak rozebrany został mur dzielący stary cmentarz przy ul. Czarnieckiego od stadionu miejskiego, ktoś wie dlaczego?
Myślę, że warto o to zapytać naczelnego budowniczego Ostródy, Słowika. Pewnie szpeci mu widok na hotelik przy basenie, a może to juz pierwsza przymiarka do zbudowania przejścia do tegoz hotelu od strony ul. Czarnieckiego...
przekleta
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: 2006-04-30, 13:35:43

Nocnik

Post autor: przekleta »

Może "Rybson" ktoś z rządzących dostał w końcu tzw. męskich jaj (chociaż z mojego punktu widzenia uważam że wcale ich nie trzeba żeby rozwiązywać trudne problemy :) ) i zdobył się na odwagę żeby sprzeciwić się dyktatowi 10% mieszkańców miasta i przenieść ten cmentarz w bardziej godne i odpowiednio zasłużone miejsce, a nie patrzeć jak w 21 wieku centrum miasta trzyma się kurczowo 19 wieku. Przecież to jest drugi z najważniejszych problemów Ostródy, zaraz po problemie torów przecinających miasto na pół. Przecież co temu Nosewiczowi zależy. Skończy obecną kadencję to wskoczy w wiek emerytalny, i dlatego myślę że nie martwi się już czy go wybiorą czy nie i mógłby właśnie zacząć załatwiać i rozbrajać takie miny, bo jak nie on to znowu przyjdzie jakiś inny włodarz co będzie bał się nawet pierdnąć, żeby tylko na następną kadencję zostać wybranym bo np. zostało mu do 65 lat jeszcze 15 albo 10 i z tym cmentarzem to zostaniemy na długie lata.
Oczywiście to tylko moje pobożne życzenia, tak naprawdę nikt nie dostał męskich jaj. Zaraz postawią jakiś płotek tylko że ładniej wyglądający, a reszta pozostanie na długie długie lata taka jaka jest. Już rzadko włączam się w dyskusję, pozostały we mnie tylko resztki beznadziejnego humoru z tej bezsilności i wszechobecnej głupoty. Rozum w tym mieście zanika, a ja zanikam z tego forum bo to i tak nic nie daje. Byłam naiwna, że jacyś ważni decydenci wsłuchują się w głos „ludu”, a tu patrz głos ludu swoje, a głupota swoje, tak jak z tym największym rondem w europie wschodniej podobno. Tak jak by to rondo spowodowało, że pociągi nagle przestaną jeździć, a rogatki będą cały czas otwarte. I zaraz po moim wpisie znajdzie się 5 kłapaczek, które będą przekonywały, że co ja za bzdury wypisuję i w ogóle kim ja jestem. Że nie można cmentarza przenosić bo to zamach na świętość, albo że rondo to taki wspaniały pomysł za ponad 3 mln zł. co prawda nie rozwiązujący problemu torów, ale zawsze się coś robi. W przypływie twórczej architektonicznej jazdy ktoś wpadł na ten „genialny” pomysł żeby 3 bańki na taki bzdet wywalić, a jest przecież tyle potrzeb ważniejszych jeśli już się nie ma na to żeby sprawę torów rozwiązać. A ja mam to gdzieś. Bujajcie się sami z tym ciemnogrodem. Laska opuszcza to forum.
Awatar użytkownika
Rybson
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 2007-02-28, 00:04:42
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Samborowo

Re: Nocnik

Post autor: Rybson »

przekleta pisze:Może "Rybson" ktoś z rządzących dostał w końcu tzw. męskich jaj (chociaż z mojego punktu widzenia uważam że wcale ich nie trzeba żeby rozwiązywać trudne problemy :) ) i zdobył się na odwagę żeby sprzeciwić się dyktatowi 10% mieszkańców miasta i przenieść ten cmentarz w bardziej godne i odpowiednio zasłużone miejsce
Zadajac pytanie "dlaczego" tez mialem nadzieje na taka odpowiedz ;) Nadzieja zludna jest, poczta pantoflowa donosi, że chodzi o zrobienie przejscia od strony ul. Czarnieckiego do hotelu, taki waski przesmyk, cmentarz ma niby zostac :/
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

>Byłam naiwna, że jacyś ważni decydenci wsłuchują się w głos „ludu”< - tak napisała przeklęta. A ja odpowiem cytatem z Bartelsa:

"Ze głos ludu głosem Boga,
Stare powiada przysłowie,
Ale doświadczenia droga
Co innego niech nam powie;
Głos ludu, czyli większości,
Jest najczęściej głosem tłumu,
Bez serca i bez rozumu,
Najopłakańszej mierności."

I tak właśnie jest w tym przypadku. Daj zatem spokój z tym ludem, nawet pisanym w cudzysłowie :P.
chochlik55
gaduła
gaduła
Posty: 543
Rejestracja: 2007-03-19, 21:53:54

Post autor: chochlik55 »

śnie, już lepiej cytuj Norwida... :)
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

A czemu :)?
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Re: Nocnik

Post autor: toledo »

przekleta pisze:Może "Rybson" ktoś z rządzących dostał w końcu tzw. męskich jaj (...)
(...) patrzeć jak w 21 wieku centrum miasta trzyma się kurczowo 19 wieku. (...)
(...) Bujajcie się sami z tym ciemnogrodem. Laska opuszcza to forum.
2. 1. Nie wiedziałem, że istnieją męskie i damskie jaja. Teraz już wiem. Dzięki.

2. Przed Pałacem Kultury w Warszawie nareszcie zaczyna sie wracac do przestrzeni projektując park.
W Katowicach na miejsce rozwalanych kamienic planuje sie zieleń.
Te miasta budują XXI wiek uciekając od XIX wiecznej (sięgającej średniowiecza) zabudowy. W Ostródzie sadza się domy tak ciasno jak sie tylko da, bez zważania na brak miejsc do parkowania, trudności z przejazdem, blokowanie rozwiązań komunikacyjnych.

3. Ten cmentarz nigdy nie był obiektem poszanowania. Co i rusz go próbowano stamtąd usunąć. Teraz chyba sie wreszcie uda. Zniknie kolejny kawałek historii miasta. Bo przeszkadza KASIE i ZYSKOWI.

4. Bujajcie się z ciemnogrodem? Właśnie go poparłaś.
chochlik55
gaduła
gaduła
Posty: 543
Rejestracja: 2007-03-19, 21:53:54

Post autor: chochlik55 »

śnie, jako ze jestem z ludu, nie bardzo odpowiada mi pogarda w zacytowanym fragmencie. Norwid też pisze o ludzie, władzy i klaskaniu- bez pogardy.Prawda, Panie Ch. ?
Toledo, bez pesymizmu proszę, listopad już się kończy :)
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Listopad nie kojarzy mi sie z pesymizmem. Ta szaruga. plucha, ciemne podwieczorki to tylko faza pobudki. To prawda wczesna, ale jednak kierunek jest właściwy, a cel nieuchronny. tak samo jak koncepcja średniowiecznego centrum naszego kochanego miasta. Będzie zrealizowana, a nasze wnuki, albo prawnuki może urządzą tu skansen.
jaś wędrowniczek
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 164
Rejestracja: 2006-02-10, 07:21:45

Post autor: jaś wędrowniczek »

Burzą mur prz cmentarzu? nie zauważyłem. Ale jeśli tak, to bardzo dobrze. I nie ważne kto to robi. Wreszcie ktoś uporządkuje to miejsce. Zrobić wspólną, pamiątkową mogiłę dla tych co tam spoczywali i otworzyć miasto na stadion. Brawo!!!
magnolia
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: 2007-11-21, 17:12:38

Post autor: magnolia »

Gdyby w któryms z tych grobów był pochowany ktoś z Twoich bliskich też proponowałbyś "wspólną, pamiątkową mogiłę"?

Jak to się ma do haseł "ratujmy stare cmentarze"?
Zresztą, co ja gadam :( -wystarczy pójść na stary cmentarz przy ulicy Olsztyńskiej, gdzie ciagle jeszcze można zobaczyć resztki starych nagrobków, macew, których nikt nie próbował zachować, uchronić przed zniszczeniem i kradzieżą, żeby wiedzieć, że w naszym mieście nie ma szacunku dla kultury zastanej.
O zachowaniu cmentarza w mieście i zrobieniu z niego pieknego, zadbanego miejsca mozna więc zapewne zapomieć. To, ze zniknie, to tylko kwestia czasu.
Ma racje Toledo-kasa i zysk zwyciężą.
Przykre
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Post autor: sceptyk »

I znowu się z Tobą zgadzam Magnolio. Cmentarz przy Olsztyńskiej to największy wstyd tego miasta. To hańba wszystkich kolejnych władz i nas wszystkich.
To,że cmentarz przy Czarnieckiego będzie likwidowany, to jeszcze nic złego. Przymiarki do jego przeniesienia były już wcześniej. Ale liczy się kontekst, a ten jest niegodny. Te władze, z czystego braku pomysłu na miasto, oddały jego rozwój w ręce Słowika i robią tylko to, co Słowikowi służy. Mówię jasno, Słowik postępuje wyjątkowo racjonalnie, bo on jest przedsiębiorcą i kierowanie się innymi kategoriami niż dochodowość tego co robi, byłoby cokolwiek dziwne. Ale władze miasta, które ustawowo mają zapisane działanie w interesie mieszkańców, a tym interesem jest również dbałość o dobra kultury, nekropolie i harmonijny rozwój gospodarczy, to co innego.
Na dobrą sprawę Urząd Miasta można nazwać komórką organizacyjną OPB.
Być może tak być musi, ale nie jestem przekonany.
Roma
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 195
Rejestracja: 2006-08-02, 23:01:52

Post autor: Roma »

ja tylko czekam jak ktoś z głupoty zacznie likwidowac ten cmentarz a wtedy możesz byc pewnien kimkolwiek jesteś: papugą, słowikiem, skowronkiem czy zwykłym sępem że doniosę do prokuratury za niszczenie zabytku wpianego do rejestru zabytków :evil:
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Post autor: sceptyk »

niepotrzebnie na mnie napadasz, bo z ptactwem nie mam nic wspólnego :)
To Twoje obywatelskie prawo i tocz boje, jeśli chcesz. Na pewno życzę Ci powodzenia. Ale znam poczynania naszej prokuratury w kilku sprawach dotyczących tej grupy interesu i nie wróżę Ci powodzenia :)
Roma
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 195
Rejestracja: 2006-08-02, 23:01:52

Post autor: Roma »

ten sęp jest tylko porównamiem do innego zwierza co żywi się padliną - do hieny. Cmentarnej. A na prokuraturę też jest sposób jeśli uwali sprawę na poczatku można odwołać się do prokuratury apelacyjnej, jakby ludzie z tego korzystali to tam też nie byliby tacy uśmiechnięci znowu. No to dawajcie te swoje buldożery na malutki cmentarzyk w centrum miasta, dawajcie
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Post autor: sceptyk »

Romo, albo nie rozumiesz treści tego co czytasz - podobno spory procent Polaków ma z tym problem - albo masz zły dzień. Najpierw porównujesz mnie do sępa, teraz do hieny. Zaiste wyjątkowa grzeczność :-D
Jak zaczniesz rozumieć słowo pisane, to może pogadamy :)
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Sceptyku - jak przypuszczam - Roma miała na myśli naszego ptaszka ostródzkiego, któren ma chrapkę na omawiane "kładbiszcze".
Cmentarz przy Czarnieckiego to sól w oku wielu ludzi interesu, a także obiekt niekompetentnych i ignoranckich wypowiedzi na tym forum. Do dyskusji włączyć może siękażdy, ale powinien robić to z sensem.
Aby nie rozbudowywać tej wypowiedzi, bo sam nie lubię, jak posty są kilometrowe, powiem tyle tylko, że do zajęcia się cmentarzem przy Czarnieckiego moralnie powinien poczuć się proboszcz z czerwonego kościoła. Cmentarz od momentu założenia był katolicki i przynależał do wspomnianego kościoła. Może proboszcz, zamiast ganiać z kropidłem po wszelkich okolicznych otwarciach i przecięciach wstęg, zajął się opieką nad dziedzictwem i tradycją swojej parafii?
magnolia
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: 2007-11-21, 17:12:38

Post autor: magnolia »

Nie wydaje mi się, żeby ktoś chciał przenosić cmentarz bez poszanowania prawa. I bez szacunku dla szczątków ludzkich. Na pewno byłoby to zrobione tak, jak należy. Może jestem naiwna, ale w to wierzę. To cmentarz jest zabytkiem-nie ziemia, na której się znajduje, więc jeśli zachowane byłyby stare nagrobki, ogrodzenia itp. to na pewno nikt by nie miał powodu do wnoszenia sprawy. Ale naprawdę nie o to chodzi. Ostróda to małe, piękne miasto. Czy naprawdę musi zamienić się w "nowoczesną" dzielnicę, w której budynki są ciasno poutykane, market goni market, kazdy skrawek ziemi jest zabudowany? Zapewne wszyscy jeżdżac po kraju widzicie w środku miast stare kościoły a przy nich cmentarze. Ja każdy taki cmentarz odwiedzam. Czytam tablice. Kawałek historii miejsca w którym jestem jest właśnie na cmentarzu.
I dlatego szkoda mi naszego "cmentarza w środku miasta"- to kawałek historii.
Jedną z rzeczy, które uderzały zawsze ludzi odwiedzających nasze miasto było to, ze jest w nim dużo drzew. Obawiam się, że po przeniesieniu cmentarza wykarczuje się drzewa. Powoli zamieniamy nasze miasto w wyłożona polbrukiem pustynię :(
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Post autor: sceptyk »

Jaś wędrowniczek już nam powiedział, jak prawnie ta sprawa będzie załatwiona. wystarczy przeczytać jego post. Tak, że Roma musi się spieszyć z tym doniesieniem do prokuratury.
Magnolia napisała to, co każdy widzi. Ale to był nasz wybór w poprzednich wyborach i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Wycinka drzew, to "zasługa" nie tylko obecnych włodarzy. Tak było i za Babalskiego i Wasilewskiego. Naiwnością byłoby sądzić, że da się tego uniknąć. Problemem jest to, że nie ma nic w zamian, żadnych nasadzeń. Zagęszczanie Ostródy wynika z tego, że mamy najmniejszą powierzchnię w przeliczeniu na jednego mieszkańca w województwie, a tereny gminne wokół Ostródy są jeszcze nie przygotowane. W Ostródzie niedługo nie da się postawić nawet budki dla pieska. Taki los :)
ostrodzianka
początkujący
początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-02, 08:24:25

Post autor: ostrodzianka »

Sprawa cmentarza już kilkukrotnie była poruszana i jak narazie z tego co wiem to cmentarz pozotaje. Został uznany za zabytek i nie można go ruszyć a betonowy mur ma zostać zamieniony metalowym bardziej schludnym.
Była przeciez propozycja przeniesianie nagrobków (też byłabym za tym) i na tym sie skończyło.
Nikt nie mówił o wspólnej mogile.
Nawet osoba, której chyba dziadkowie są tam pochowani była za tym żeby przenieść nagrobki w inne miejsce i nie robiła z tego problemu.
Ale niestety konserwator zabytków nie wyraził zgody.
A z drugiej strony jeśli Panu Słowikowi udało by się przenieść cmentarz to uważam, że miasto tu na niczym by nie straciło.
Trochę to miejsce straszy widokiem szczególnie osoby przyjeżdzające.
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Opcje są różne. Nie można odmówić racji argumentom przemawiającym za ekshumowaniem pochówków i przekształceniem tego terenu w park, tyle tylko, ze u podłoża tego uporządkowania nie leży samo uporządkowanie, tylko interes lokalnego bonza, który ma jakieś plany, o których pewnie się "fizjologom" nie śniło. I w tym cała sprawa. Gdyby inicjatywa uporządkowania cmentarza wynikała z idei, jakie przyświecały dawnemu Verschönerungverein czyli Towarzystwu Upiększania Miasta, nie byłoby - jak sądzę - większych problemów. Oto władze miasta, dbając o wizerunek grodu nad Drwęcą, pielęgnując pamięć o przeszłości, przywracają mieszkańcom i turystom piękny zakątek, służący rekreacji i odpoczynkowi. Ale to, co dzieje się wokół cmentarza na Czarnieckiego, nie ma nic wspólnego z takim działaniem. Zwykły geszeft ma znaczenie, a nie szacunek dla dziedzictwa kulturowego. Tyle dobrze, że ktoś się jeszcze boi, ktoś się waha... Mam jednak wrażenie, że już niedługo. Geszeft jest geszeft!
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Nic dodać, nic ująć.
Awatar użytkownika
kaczy93
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 194
Rejestracja: 2006-12-06, 13:34:00
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Post autor: kaczy93 »

Stare nagrobki wreszcie przestaną straszyć

Nieczynny od wielu lat cmentarz przy ulicy Czarnieckiego w Ostródzie wreszcie przestanie straszyć. Pieniądze na jego zagospodarowanie znalazły się w miejskim budżecie. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
Cmentarz w centrum Ostródy jest nieczynny od lat. Zaniedbane icmentarza położonego w centrum Ostródy ciągnie od lat. Ostatnie pochówki miały tam miejsce w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo, że teren jest ogólnie zaniedbany, a większość nagrobków zniszczonych, jego
obrońcy nie chcieli i nie chcą zgodzić się na likwidację. Argumentują to zabytkowym charakterem nekropolii, ale na protestach się kończyło. Sytuację chcą wreszcie rozwiązać władze Ostródy. Przygotowany w ubiegłym roku projekt
techniczny na prace konserwatorskie zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków.
Prace rozpoczęliśmy od uporządkowania zieleni - mówi Grzegorz Socha, naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Rzędu Miejskiego w Ostródzie. - Teraz usuwamy żelbetonowy mur oddzielający cmentarz od stadionu miejskiego.
Zgodnie z zapowiedziami naczelnika reszta prac będzie wykonana w przyszłym roku. Na cmentarzu powstaną alejki, a cały teren zostanie ogrodzony nowym, estetycznym płotem. Nagrobki, które zachowały się w dobrym stanie i stanowią wymierną wartość historyczną oraz zabytkową zostaną poddane pracom konserwatorskim. - Wszystko odbywa się zgodnie z projektem i pod nadzorem konserwatora - zapewnia Socha.

Źródło :
Strona Gazety Ostródzkiej http://www.ostroda.wm.pl
Tekst napiał Mariusz Kłokocki
...i tyle miałem do powiedzenia... :P
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

I tak za miejskie pieniądze przedsiębiorca uzyska nie straszące go otoczenie. To drugie denko. A efekt pozytywny GO podała.
Zablokowany