do kitu z taką ordynacją wyborczą

Moderator: Jacek-P

japa
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 460
Rejestracja: 2006-07-17, 11:35:46

do kitu z taką ordynacją wyborczą

Post autor: japa »

jak się okazuje niektórzy kandydaci do Rady mieli bardzo dużo głosów od swoich wyborców od 94 do nawet 126 a do rady się nie dostali, bo ich komitet nie był zblokowany z innym.
jamcionek
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 2006-10-19, 16:32:11

Post autor: jamcionek »

Co by nie napisał w Ostródzie wygrała Platforma Obywatelska, gdyby nie ostatnia deska ratunku w formie blokowania list nic by Wam nie zostało. Jesteście żałośni...
Awatar użytkownika
DarioLee
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 387
Rejestracja: 2004-05-13, 22:59:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: niestety Ostróda :/
Kontakt:

Post autor: DarioLee »

Patrzac na wyniki i liczbe glosow oddanych na kandydatow zaskakujace jest to ze nawet troche ponad 50 glosow wystarczylo zeby sie dostac do Rady Miasta.
jamcionek
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 2006-10-19, 16:32:11

Post autor: jamcionek »

Dario chyba logiczne, że skoro poblokowało siękilka ugrupowań to nie przepadająich głosy i wtedy zaledwie 50 czy 60 głosów wystarcza aby wejść do rady, ty lepiej popatrz na coś takiego jak fakt iżkilku moich znajomych miało wyniki takie jak 94, 111, lub 120 i do rady nie weszło. To jest ciekawe, ale cóż wsystko zgodne z ordynacją wyborczą.
Łysy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 184
Rejestracja: 2006-02-16, 22:35:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Gmina Ostróda

Post autor: Łysy »

K...wa co Wy z tym blokowaniem? Kloakę sobie zblokujcie! Już mnie denerwujecie. Przeczytajcie sobie ordynację, zdobadźcie wiedzę jak przelicza się głosy i dopiero napiszcie coś sensownego a nie znowu te same głupoty. Jak się na tym nie znacie to mogę na specjalną prośbę policzyć nawet kilka wariantów ordynacji tylko nie rozpowszechniajcie więcej tych głupot.

Np. do powiatu gdzie nikt się nie zgrupował kandydatka PO została radną ze śmieszną ilością głosów. Nie chce mi się sprawdzać ale miała około 200 gdzie inni 400,600,700. I jak to wytłumaczycie blokersi??
japa
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 460
Rejestracja: 2006-07-17, 11:35:46

Post autor: japa »

Łysy - daj sobie na luz. Nerw cię bierze bo Twoi partyjni koledzy nie dostali się do samorządu?
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Grupowanie list wymyslił PiS jako sposób na przejęcie władzy w sejmikach, ale także samorządach niższego szczebla. Nie do końca się udało, ale spowodowało przynajmniej zmniejszenie strat własnych. Jasne, że wszystko jest zgodne z ordynacją, ale obraz i konsekwencje głosowanie są zamazane. Przy listach wiadomo, że Twój głos liczy się w głosach listy, której kandydatów łączy wspólnota poglądów. W miarę znana głosującym. W przypadku grupy list głosujemy na grupę rozbieżnych poglądów, czyli na dobrą sprawę nie wyrażamy swego.
Roma
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 195
Rejestracja: 2006-08-02, 23:01:52

Post autor: Roma »

Poza tym wielu wyborców jest zawiedzionych - osobiście głosowałam na mojego sąsiada Mirka Gorczyńskiego, który miał jeden z wyższych wyników: 126 głosów a nie dostał się do rady Miasta a tymczasem jakiś pan Konopka miał tylko 54 głosy i jest radnym. I gdzie tu logika i sprawiedliwość????
Łysy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 184
Rejestracja: 2006-02-16, 22:35:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Gmina Ostróda

Post autor: Łysy »

Spoko japa akurat większość moich kolegów dostała się do Rady :-D Ogólnie jestem zadowolony z wyników wyborów a co więcej prawidłowo wytypowałem 72% co do podziału mandatów i 63 co do konkretnych osób obejmujących te mandaty. Frustruje mnie jedynie ignorancja i niewiedza niektórych forumowiczów.
Nie zgodzę się że grupowanie list było pomysłem forsowanym przez PiS a raczej przez koalicyjne przystawki. Było to prawdopodobnie jednym z warunków zawarcia koalicji. Co więcej PiS na grupowaniu z pewnością stracił więc nie wiem jaki miał w tym interes. Na grupowaniu zyskały przede wszystkim małe komitety wyborcze wyborców, gdyż mogły połączyć swoje siły lub zblokować się z jakąś partią. Do sejmików na grupowaniu zyskał wyłącznie PSL.
Co do ordynacji to popieram ordynację proporcjonalną, zresztą takie rozwiązanie panuje w zdecydowanej wększości państw. W Polsce także mamy wybory większościowe w jednomandatowych okręgach wyborczych gdzie głosuje się wyłącznie na kandydata a nie na komitet. Nie sądzę natomiast aby było to rozwiązanie dobre w wyborach do parlamentu. Można ewentualnie poeksperymentować z ordynacją mieszaną.
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Wyniki do sejmików wskazują dobitnie, że lokalne komitety wyborcze zostały z tych samorządowych ciał usunięte. W całym kraju dostało się z nich mniej niż 10 osób, w tym aż siedmiu w oploskim z mniejszości niemieckiej.
Lokalne komitety wogóle nie liczyły się w wyborach w dużych miastach. Znaczyły głównie w gminach wiejskich i częściowo powiatach. To w dużej mierze efekt blokowania list.
Blokowanie list w trójkącie PiS, LPR, Samoobrona pozwoliło PiS zwiększyć stan posiadania w sejmikach dzięki głosom słabszych ugrupowań. PSL zyskał na sojuszu z PO, ale głównie dzięki odwrotowi od Samoobrony.
Łysy
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 184
Rejestracja: 2006-02-16, 22:35:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Gmina Ostróda

Post autor: Łysy »

Stary ile razy mam Ci tłumaczyć przepisy ordynacji. Dalej głupoty piszesz poza prawdziwymi danymi o komitetach lokalnych w sejmikach, które nigdy nie miały silnej pozycji bo sejmik jest stricte polityczny
Zablokowany