Projekt likwidacji cmentarza!

Moderator: Jacek-P

Maria
początkujący
początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 2004-06-13, 08:04:27
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Powiat Ostródzki

Post autor: Maria »

Ten cmentarz to część historii naszego miasta. Sentyment i obawa przed utratą korzeni, „krzyczą nie”. Przyjrzyjmy się jednak faktom:

1) Cmentarz jest zaniedbany. Pieniędzy na renowację nie ma i długo nie będzie.
2) Ekshumacja poparta przez Kościół, jest coraz częściej praktykowana. Nawet Jan Paweł II zmienił miejsce wiecznego spoczynku swojej bliskiej osoby.
3) Likwidacja zaniedbanych grobów jest w Polsce prawnie unormowana.
4) „Przekształcanie” starych cmentarzy w parki, oczywiście z zachowaniem zasad uszanowania zwłok, jak również nagrobków oraz zostawiając mogiły chronione międzynarodowym prawem, jest w naszym kraju praktykowane i w zasadzie postrzegane jako dbałość o miejsca pochówku.

Niestety fakty są bezlitosne. Mówią „tak”.

Oddzielna sprawa to powody wnioskodawców :

1)Czy chodzi o pozyskanie terenu pod inwestycję? Na dzień dzisiejszy na pewno nie. Co będzie w przyszłości trudno przewidzieć.
2)Przejście na basen? W linii prostej niemożliwe.
3)Zapis w ustawie „kompetencyjnej”, wskazujący dbałość o miejsca pochówku, jako zadanie własne gminy?
4)Względy estetyczne....?



PS.
Co do ptaków..... czy z nimi walczyć i ewentualnie jak, to oddzielny problem. Cmentarne drzewa są ostoją dla tych rezydujących u nas w okresie jesienno-zimowym. Latem jest więc bezpiecznie. Zimą trzeba wybierać chodnik po drugiej stronie drogi.
Czy o tym wiedzą przyjezdni?
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Droga Mario: piszesz, że:
1) Cmentarz jest zaniedbany. Pieniędzy na renowację nie ma i długo nie będzie.

Myślę, że skoro Urząd Miasta chce zabezpieczyć 100 000 PLn tylko na plany architektoniczne w celu przekształcenia tego miejsca w park - to równie dobrze można te pieniadze przeznaczyć na renowacje cmentarza.
Awatar użytkownika
Anetchen
gaduła
gaduła
Posty: 764
Rejestracja: 2004-01-27, 20:08:07
Gadu-Gadu: 3738162
Lokalizacja: Ostroda/bawaria
Kontakt:

Post autor: Anetchen »

:) Po tym co napisano tu :)) nie powinno byc zanczy wogole debaty na ten temat, sprawa jest jasna i nie trzeba sie obawiac ze cmentarz zostanie zniszczony...... :) pytasz w jednym postow Mojsa skad wogole pomysl likwidacji cmentarza .... pomysl jak napisales(as) nie jest nowy..... to ciagnie sie wiele lat .... jednak ciagle ktos wyskoczy z taka propozycja.... a nawet wiecej przeciez juz na ten temat byly powazne debaty nawet z rodzinami ktorych bliscy sa tam pochowani :) ...... my tu sobie mozemy popisac.... w sumie kazdy pisze na swoje kopyto ale w wiekszosci postow jest zgodnosc ze nie powinno i nawet nie wolno niszczyc tego :))) ..... Tylko chyba takiego zdania nie sa Ludzie odpowiedzialni za to, nikt nie zostanie podciagniety do odpowiedzialnosci za doprowadzenie do zniszczenia, a po nastepne, jezeli nie powstanie tam Park taki jaki sobie zaplanowal pan S. to czy wogole bedzie cos sie dzialo z tym miejscem :) ?..... jakos nie chce mi sie w To wierzyc..... piszesz ze jezeli sa pieniadze na plany, to mozna je rowniez przeznaczyc na konserwacje i restauracje tego co jest ..... :) tylko czy ktos ma w tym interes ??? ciekawi mnie to bardzo :) Smutne ale .........to Polska rzeczywistosc.
Pozdrawiam serdecznie.
http://www.radiobeatmus.serweryradiowe.pl
RBM Stworzone przez przyjaciol dla przyjaciol!!!
Awatar użytkownika
Tytus Andronikus
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 496
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 997
Lokalizacja: Kolonia Ostródzka - Anglia
Kontakt:

bzdura

Post autor: Tytus Andronikus »

Podniecanki cacanki a głupiemu dyskusja nic się nie zmieni, bo nie ma na to floty.
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

wydaje mi sie ze my tu mamy najmniej do gadania
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Tak, tak ... najlepiej się zamknąć i schować głowę w piasek lub zaspę.

Ja dopóki mam możliwość będę o tej sprawie mówił i pisał.


„Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej, prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami bez względu na granice.”

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Artykuł 19

Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 10 grudnia 1948 roku."
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

nie mowie zeby schowac głowe w piasek chodzi mi o to ze jezeli ludzie chca cos zrobic w tej sprawie to napewno nie na forum tylko znalesc inny sposob paprzykład jakas petycja lub cos w tym stylu
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Do Bushi: OK. Może działanie w stylu Społecznej Akcji Ratowania Cmentarza? Zbieranie podpisów mieszkańców na liście do władz miasta?
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

Mojsa spojrz na to z tej strony ze niewiele ludzi czyta forum a jak czyta to i tak nic niewskura tym ze cos napuisze co mysli na temat cmentarza w centrum... faktycznie patrząc na to ze cmentarz jkest zabytkowy i ze znajdoja sie tam mogiły to niemozna go zniszczyc wiec trzeba jakos rozwijac ten temat
pozdro
Awatar użytkownika
Anetchen
gaduła
gaduła
Posty: 764
Rejestracja: 2004-01-27, 20:08:07
Gadu-Gadu: 3738162
Lokalizacja: Ostroda/bawaria
Kontakt:

Post autor: Anetchen »

mojsa pisze:Do Bushi: OK. Może działanie w stylu Społecznej Akcji Ratowania Cmentarza? Zbieranie podpisów mieszkańców na liście do władz miasta?
Dlaczego nie ?
Pozdrawiam serdecznie.
http://www.radiobeatmus.serweryradiowe.pl
RBM Stworzone przez przyjaciol dla przyjaciol!!!
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

gadanie o ocgronie cmentarza na forum wiele niepomoze... musisz zebrac pomysły i na cos sie zdecydowac ja ci w sumie moge troche pomoc... mozesz zrobic narazie ankiete to tez ci troche pomoze w podjeciu decyzji
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tytus Andronikus
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 496
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 997
Lokalizacja: Kolonia Ostródzka - Anglia
Kontakt:

ludzie głupieją

Post autor: Tytus Andronikus »

Pomysł likwidacji wypłyął na sesji Rady Miasta w 1993 roku, to w sumie 11 lat temu, do dziś jest to problem. Trzeba zmieniać obraz tego miasta, zmiany powinne być rozsądne i praktyczne aby miasto stawało się użytkowe-przyjazne. Cmentarz w centrum nie jest tego przykładem- przeniesienie grobów na skarpe za kościołem NPNMP bylo by celowe, bo zintegrowało by sie z kościołem w formacie sakralnym. Na pewno dostepność stadionu i w przyszłośći basenu tylko zyska. Park był by powrotem do spokoju jaki znikną po wybudowaniu części pasażu na granicy parku na przeciwko.
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Twoje propozycje przypominaja jako zywo poczynania Jerzego Dobrowolskiego w filmie "Poszukiwany Poszukiwana". On tez przestawial domy w miejsce jeziora i odwrotnie.
Ekshumacja jest przedsiewzieciem, ktore niesie z soba okreslone skutki prawne i etyczne. Nie mozna przeniesc zwlok gdziekolwiek, tym bardziej, ze skarpa za kosciolem nigdy nie byla terenem koscielnym, a wrecz przeciwnie - nalezala do istniejacego kiedys kolo przejazdu Hotel du Nord i znajdowal tam sie ogrodek restauracyjny. W jakims karykaturalnym wymiarze kontynuacja tradycyjnej funkcji tej przestrzeni byl speluniasty bar "Na skarpie", notabene pyszne flaki tam dawali. Musisz sobie zdawac sprawe z tego, ze tworzenie cmentarza albo jakiego kolwiek innego miejsca depozycji szczatkow ludzkich wylacza teren spod innych funkcji. Osobiscie mam nadzieje, ze ta zapomniana, a przeciez znakomicie ulokowana skarpa zostanie powtornie dla Ostrody odkryta, szczegolnie gdy wreszcie rozebrany zostanie most Peter-Gate.
Zgadzam sie z Toba, ze miasto jest dla ludzi i jego funkcjonalnosc decyduje w duzym stopniu o jego wizerunku, ale istotne sa rowniez jego cechy indywidualne, ktore wynikaja z nawarstwiania sie historycznych kontekstow przestrzeni urbanistycznej. Tego nie mozna zmieniac ot tak. Rozsadnym rozwiazaniem, laczacym funkcjonalnosc z poszanowaniem przestrzeni, jest pomysl parku/lapidarium.
Awatar użytkownika
Tytus Andronikus
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 496
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 997
Lokalizacja: Kolonia Ostródzka - Anglia
Kontakt:

jojo

Post autor: Tytus Andronikus »

Jak żartobliwie mnie mam, to nie wiem czy nie myślisz o filmie "Duch" . Ja nie widze nic złego jak się likwiduje cmentarz, który już od ponad 50 lat jest zapomniany przez wszystkich i nagle wielkie HALO.
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

mogił zniszczyc niewono i tu jest lipa
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Jak pan s ma ochote cos budowac to moze niech sie zajmie wybudowaniem wiaduktu nad torami kolejowymi w centrum miasta,

to jest konkretna budowa za kilka nowych baniek i na kilka lat,

albo niech sie zajmie odbudowa spichleza, bo wladza jak narazie tylko rozpieprza wszystko czego sie tkie,

wiec niech lepiej cmentarza nie dotyka a on bez naprawy wytrzyma kolejne 50 lat moze wtedy bedzie wiecej monety na restaurowanie zabytków a ciekawe co opinia spoleczna by powiedzala jak by pan s chcial cos wybudoawac na spokojnej to za kilka lat bedzie centrum miasta polozone bardzo blisko krajowych dróg
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Drogi Tytusie! Cmentarz ten nie jest zapomniany przez WSZYSTKICH a jego los wielu mieszkańcom leży na sercu, o czym przekonasz się zapewne w niedługim czasie.
Anonymous

fakty

Post autor: Anonymous »

Widzałem plan wydatków na 2005 rok, są tam pieniądze na likwidacji cmantarza.
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

To jeszcze raz świadczy z jakimi ludźmi mamy do czynienia: jak dotąd nie mają zgody na likwidację nekropolii, nie liczą się z opinią publiczną a już gromadzą środki na te haniebne przedsięwzięcie.
Anonymous

no tak

Post autor: Anonymous »

Wojtusiu bez paranoji prosze...................
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

likwidować za życie ludzi chcieli.........

Post autor: dr Jamajczyk »

likwidować za życia ludzi chcieli.........odpowiedzi jasnej nie ma.........co to za ściema
Awatar użytkownika
Mictlan
początkujący
początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2005-01-10, 00:05:09
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Osterode Ostpreussen

Post autor: Mictlan »

Zlikwidować trzeba ten cmentarz i to szybko. Beznadziejnie wygląda i naprawde lepiej wydac kase na przeniesienie tego niż na kapitalne odnowienie i uporzadkowanie. Teren jest za mały a groby blisko siebie wiec jak chcecie zrobić tam park? Nawet alejka tam sie nie wciśnie... Zresztą kto by chodził na spacer tam? Ani nogi nie ma gdzie postawić ani wypocząć sie nie da przy ulicy.

Co za bzdura! Jestem za usunięciem tego i wszystkimi kończynami moge sie pod tym podpisać!

Co do skarpy to ona jest fantastyczna zimą gdy jest snieg. Zjazd z góry na tyłku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Polecam!!!
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

sekundo

Post autor: dr Jamajczyk »

pewnie widzisz tam ładny market i może chciesz to kupić czy może ktoś juz połorzył łape? cmentarz grał by z kosciolem a narazie to miejscówka żuli................pozdrowienia dla Marysi
Awatar użytkownika
Mictlan
początkujący
początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2005-01-10, 00:05:09
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Osterode Ostpreussen

Re: sekundo

Post autor: Mictlan »

dr Jamajczyk pisze:pewnie widzisz tam ładny market i może chciesz to kupić czy może ktoś juz połorzył łape? cmentarz grał by z kosciolem a narazie to miejscówka żuli................pozdrowienia dla Marysi

Nastepny spiskowiec... Takie mam zdanie na temat cmentarza a jak chcesz popisywac sie komentarzami zacznij prowadzic blog!!!
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

szto?????????

Post autor: dr Jamajczyk »

...jestem z przeniesieniem cmentarza na skarpe i zrobienie z niego parku z djściem do stadionu itd...."Nastepny spiskowiec..." .to stwierdzenie w zasadzie jakieś oskarżenie jest jak sądze celowe bo brakuje argumentu w dyskusji...a jak dlamnie to zalatuje metodami PRL......ten cytat "a jak chcesz popisywac sie komentarzami zacznij prowadzic blog! "to dowodzi zupełnie czegoś innego ale to inna historia..
...to zdanie cytuje :"Co do skarpy to ona jest fantastyczna zimą gdy jest snieg. Zjazd z góry na tyłku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Polecam!" może być odebrane za zachęte do produktu tyrystycznego w Zakładzie Psychiatrycznym.....rodem z przeczkola.......do dzis nie wiadomo zlikwidują czy nie?
Zablokowany