Projekt likwidacji cmentarza!

Moderator: Jacek-P

Awatar użytkownika
Jacek-P
moderator
moderator
Posty: 688
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:13
Gadu-Gadu: 3035627
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Projekt likwidacji cmentarza!

Post autor: Jacek-P »

W ostródzkich mediach ponownie powrócił temat cmentarza przy ulicy Czarnieckiego. A to za sprawą projektu przekształcenia cmentarza w park. Ten pomysł wypłynął na światło dzienne już w zeszłym roku. Jednak teraz ponownie zrobiło sie o nim głośno. Jednym z argumentów za likwidacją cmentarza jest jego położenie i zły stan. Zaniedbane, częściowo zniszczone mogiły i to, że od blisko 40 lat nie było na nim pochówków. Cześć mogił miałaby być przeniesiona na inny cmentarz a te szczątki, których nie można zidentyfikować miałyby spocząć w mogile zbiorowej.

Czy tego typu projekty powinny być poprzedzone publiczną dyskusją? Czy zabytkowy cmentarz powinien być zlikwidowany, czy może powinien być odrestaurowany i nieznacznie tylko przebudowany? Jaka jest wasza opinia na ten temat?
Ostatnio zmieniony 2005-01-22, 08:51:43 przez Jacek-P, łącznie zmieniany 1 raz.
_____Pozdrawiam____
..:: Jacek-P ::..
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Gdzie spoczną prochy likwidatorów cmentarza?
Czy za 50-60 lat ktoś inny zepchnie je do zbiorowej mogiły w imię pozyskania atrakcyjnego terenu?
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

.............to jest logiczny wniosek!

Post autor: dr Jamajczyk »

............pod warunkiem , że nie powstaną tam sklepy radnych!
bocian
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 2004-11-18, 23:31:28
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Projekt likwidacji cmentarza!

Post autor: bocian »

...................................Ostroda bez tego cmetarza ? To nie Ostroda . :(
Awatar użytkownika
Anetchen
gaduła
gaduła
Posty: 764
Rejestracja: 2004-01-27, 20:08:07
Gadu-Gadu: 3738162
Lokalizacja: Ostroda/bawaria
Kontakt:

Post autor: Anetchen »

w tym stanie w jakim w tej chwili jest ten cmentarz mozna bylo by powiedziec ze lepiej jak zostanie zlikwidowany, ale....... dlaczego ktos dopuscil do takiego stanu, czy ktos tu komus smarowal zeby kupic dzis plac pod Park ( a jak wiemy ceny parkow sa duzo tansze nizeli pod budowe) a za kilka latek jak wszystko ucichnie bedzie to wspanialym terenem pod budowe w dobrym punkcie..... uczucia sa mieszane, ale Cmentarz ten jest Zabytkiem, nie wiem czy tak poprostu mozna uzyskac zgode na likwidacje, a biorac jeszcze pod uwage ze zyja ludzie ktorych bliscy tam leza.... hmmmm to wogole nie powinno wchodzic w rachube, mysle ze restauracja tego cmentarza byla by nie drozsza jak plany na NOWY PARK ....a zeby wszystkie strony byly zadowolone, dzis po dluzszych przemysleniach rozmowach na czacie.... padlo kilka propozycjii zrobienia ALEI po srodku cmentarza zeby bylo przejscie na stadion i do basenu,,,, uratowac to co zostalo z pomnikow i zadbac o zielen na tym terenie i bylo by super:)
Pozdrawiam serdecznie.
http://www.radiobeatmus.serweryradiowe.pl
RBM Stworzone przez przyjaciol dla przyjaciol!!!
Awatar użytkownika
DarioLee
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 387
Rejestracja: 2004-05-13, 22:59:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: niestety Ostróda :/
Kontakt:

Post autor: DarioLee »

Wyciac drzewa na tym cmetarzu. Przesiaduja na nich ptaki ktore jak to ptaki nie patrza gdzie sie zalatwiaja. Niezbyt mily widok chodnika i ulicy jest w tamtym miejscu. Czasem i przechodniom sie dostanie. Jak ptak pobrudzi jakiegos radnego wtedy zaczna cos z tym robic.
Awatar użytkownika
jan z jeziora
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:21
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Post autor: jan z jeziora »

Co ty tak tych drzew nie lubisz? Chcesz tu zrobic betonowe miasto? Jak ptak osra to mozna sobie ubior zaprac...to takie naturalne.
Myśl ludzka to nurek przyszłości w akwalungu z reklamówek "Lewiatana".
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Jako mała dziewczynka uwielbiałam spędzac czas na tym cmentarzu i w parku obok.Niewyobrażam sobie,że mogłoby nie być tego miejsca.Chyba czas sie zastanowić,czy chcemy mieć Warszawe bez takich miejsc,czy chcemy nadal mieć nasze ukochane miasteczko z wspomnieniami.Czy wszystko ma być zabudowane i wszedzie mają powstawać sklepy?,chyba nie o to tu chodzi,myśle,że na ten temat powinni wypowiedzieć sie także starsi mieszkańcy naszego miasta.Oni mają najlepszy pogląd na tą sprawe.
Anonymous

cMENtPoARZ

Post autor: Anonymous »

to znowu ja na temat cmentarz hmm..pewnie juz jest sprzedany zanim jeszcze radni pomyślą o przetargu.tak jak wszystko w tym mieście czym wiecej masz piniędzy tym więcej masz układów tym więcej masz Ostródy
Pan S buduje w Ostródzie i nie tylko wszystko za piniądze pana J nie wazne na kogo jest lokal ziemia wazne że ten pan ma weksle na tych panów co mają to wszystko.A Cmentarz poczekajmy jeszcze troche napewno kilka osób w Ostródzie juz wie co tam stanie a my dopiero sie dowiemy i protesty nic tu nie dadzą,Poprostu ktos ma juz wszystko w tym mieście zaplanowane i nic mu nie stanie na drodze tego zmienić.Więc piszcie sobie dalej...:)Pozdro
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Do Dario Lee: jak na planujacego objac wladze w tej miescinie nad Drweca nasz acan dosc waskie poglady. I coz to znaczy - wyciac drzewa? Jak Ci czlowiecze ptaki na leb sr..., to chodz druga strona ulicy. Czy to trudno zrozumiec, ze wlasnie te drzewa stanowia o wyjatkowosci cmentarza?
Co do likwidacji nekropoli: koncept przeksztalcenia jej w park nie jest pomyslem nowym i wcale nie pozbawionym sensu. Oczywiscie trzeba zrobic to z poszanowaniem wszelkich regul ekshumacji szczatkow i zgodnego z regulami ochrony zabytkowego krajobrazu zagospodarowania terenu. Ten cmentarz jest czescia zespolu sakralnego "czerwonego kosciola" przy Sienkiewicza, nie mozna wiec calkowicie pozbawic go atrybutow sakralnych. Na cmentarzu jest sporo intersujacych nagrobkow. W wybranym miejscu pozniejszego parku powinno byc wydzielone miejsce na lapidarium, w ktorym pomiescic nalezy te obiekty z towarzszaca im trwala tablica, przedstawiajaca plan cmentarza i jego historie.

Smutne, ze w postach tego watku przewija sie motyw hochsztaplerstwa, sprzedazy gruntu pod inwestycje etc. Przykre to, ale niestety wynika z doswiadczen ogolnopolskich. Miejmy nadzieje, ze do tego nie dojdzie. Argumentem przeciwstawienia sie takim praktykom jest zasygnalizowany wyzej koncept lapidarium - powstaly park nadal bedzie miejscem uswieconym.
Odwiecznym antyfaszystom i zarliwym katolikom, ktorzy chca zmiesc z powierzchni ziemi wszystko co poniemieckie, pod rozwage - ten cmentarz od jego powstania byl zawsze katolicki!
Awatar użytkownika
DarioLee
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 387
Rejestracja: 2004-05-13, 22:59:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: niestety Ostróda :/
Kontakt:

Post autor: DarioLee »

Jest to swego rodzaju zabytek ale jak wyglada ulica w tamtym miejscu ? Wycięcie jest troche zbyt drastyczne ale można by postawić jakis daszek nad tamtym obszarem, zeby ludzie mogli spokojnie przechodzic i poczytac nekrologi. Także trzeba by odnowić płot przy tym cmemtarzu.
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

jak już to............

Post autor: dr Jamajczyk »

....... ja jestem za likwidacją cmentarza. Czy Wy z wszystkiego robicie muzeum???
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Nie chodzi o robienie muzeum, tylko o szacunek dla miejsca. No, chyba ze dla kogos jedynym miejscem godnym szacunku jest pole wysiane konopiami indyjskimi - wtedy nie ma sprawy: zaorac cmentarz, postawic wygodne laweczki typu szezlong..., no jeszcze jakias budka typu coffee-shop i bedzie gucio!
Awatar użytkownika
Anetchen
gaduła
gaduła
Posty: 764
Rejestracja: 2004-01-27, 20:08:07
Gadu-Gadu: 3738162
Lokalizacja: Ostroda/bawaria
Kontakt:

Post autor: Anetchen »

:) nie my robimy te projekty i chyba nie my zadecydujemy co powstanie w miejscu cmentarza jezeli dojdzie do jego likwidacji...... ale skoro juz mamy taki temat na forum i moznosc zabierania glosu, moze ktos to przeczyta z gory, ktos kto ma wplyw na to co sie stanie z tym miejscem. Kazdy z Was napisal jak sobie to wyobraza, szkoda tylko ze tak malo osob zainteresowal ten temat .... bylo by co czytac i z czego wybierac, czym wiecej ludzi tym wiecej pomyslow i wcale nie gorszych niz ludzi do tego zatrudnionych. Jak wczesniej napisalam w tym stanie cmentarz nie moze zostac.....likwidacja calkowita tez nie powinna miec miejsca :) ale polaczenie parku z cmentarzem nie jest najgorszym pomyslem. Na Jagielly jest przyklad Parku polaczonego z grobami i przez te wszystkie lata nikt nie powiedzial ze komus on przeszkadza i nawet tam nie straszy ;) , a musze powiedziec ze jest ciekawym miejscem miedzy blokowiskami, przez ktore przechodza dziennie setki ludzi i spoglada z szacunkiem na pomnik. Na przeciwko cmentarza na Czarnieckiego jest park, podobno miala tam stanac fontanna ktorej do dzis nie ma.....moze w tym "przyszlym parkocmentarzu " bedzie ;) .....
Pozdrawiam serdecznie.
http://www.radiobeatmus.serweryradiowe.pl
RBM Stworzone przez przyjaciol dla przyjaciol!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous »

Moje zdanie jest takie ze faktycznie trzeba tczic pamiec zmarlych ale mysle ze mozna by bylo zrobic to na inny sposob naprzyklad zrobic park z alejka a w srodku pomnik lub jakas figurke upamietniajaca to miejsce. Caly czas widac ze tam na ten cmentarz chodzi malo osob a jak pala sie swiece to czesto szkoly przychodza tam i zapalaja znicz na lekcji religii.
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Nie wiem skąd biorą się pomysły na likwidację cmentarza, które co roku wracają jak bumerang. Komu na tym najbardziej zależy?
Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyda zgody na likwidację tej nekropoli, gdyż wbrew pozorom jest ona najlepiej zachowaną XIX wieczną nekropolią w naszym mieście. Tylko Minister Kultury może podjąć decyzję o likwidacji tego zabytku. Czy mamy ich w naszym mieście tak dużo?

W wypowiedziach na ten temat przewija się stwierdzenie, że jest on zaniedbany. Za stan porządków na cmenatrzach odpowiada Gmina Miejska. Myślę, że tam powinny być kierowane zastrzeżenia co do stanu w jakim się znajduje ten cmentarz. Osoby odpowiedzialne za to powinny być pociągniete do odpowiedzialności.

Ostatnio w artykule na portalu wm:

http://www.wm.pl/Index.php?ct=ostroda&id=660079

Napisano w sprawie likwidacji cmenatrza, że: "Na razie protestów nie było."
Protesty były i to składane na piśmie.
Jak widać z opinii internautów prejekt likwidacji cmenatrza spotyka się z negatywnym przyjęciem.
Komu więc zalezy na szerzeniu nieprawdy?

I jeszcze jedno:
na tym cmentarzu znajduje się mogiła wojenna z I wojny światowej. Zgodnie z Konwencją Genewską grobów wojennych nie można ani zlikwidować ani przenieść w inne miejsce - BO SĄ CHRONIONE MIEDZYNARODOWYM PRAWEM.
Proponuję naszym samorządowcom więcej nauki w tym zakresie, zanim podejmą decyzje, które ich ostatecznie ośmieszą.
Już sam zamiar podjęcia takich decyzji daje do myślenia, z jakimi ludźmi mamy do czynienia.
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Jeszcze jedno: ponoć w tym mieście jest jakieś Muzeum. Jak wiadomo placówki muzealne zajmują się ratowaniem zabytków.
Dlaczego nikt z muzeum nie zajmuje głosu w tej sprawie.
Czy Pan Dyrektor Muzeum, który startował w wyborach samorządowych z listy Ligi Polskich Rodzin (ugrupowania, które szanuje uczucia religijne) wypowie się w sprawie likwidacji katolickiego cmenatrza?
sen
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 250
Rejestracja: 2004-01-22, 10:17:40

Post autor: sen »

Gwoli scislosci: misja zadnego muzeum nie obejmuje ochrony zabytkow; muzeum realizuje - a przynajmniej powinno - swoja misje poprzez triade - gromadzenie, opracowywanie i eksponowanie przedmiotow ruchomych (muzealiow). Tym niemniej do etycznych zadan muzeum nalezy niewatpliwie piecza - wedlug nowej konserwatorskiej ustawy "opieka" - nad zabytkami. Jak sadze jednak - do tego trzeba miec dryg i wole...

Wracajac do cmentarza: koncept przeksztalcenia go w park/lapidarium popieraja wladze konserwatorskie. Przygotowanie i przeprowadzenie takiego przedsiewziecia wymaga precyzji i profesjonalizmu, a przede wszystkim zaangazowania wladz miejskich. Przygladajac sie rzeczonemu zaangazowaniu w dbalosc o zabytkowa i atrakcyjna turystycznie przestrzen miejska (np Plac Tysiaclecia, Biale Koszary), nie mam zludzen - spieprza do szczetu.
Anonymous

hihi

Post autor: Anonymous »

Jestem za likwidacja cmentarza zgodnie z zasadami o tym stanowiącymi. Cofishop w ostródzie by sie przydał, bo to kpina co się wyprawia z blantami. cmentarz można przenieść na tyły kościoła NPNMP, np na skarpe, to zniknie tam jedna wielka parkowa melina.
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Tomku_mocny: prosze przedstaw o jakie zasady ci chodzi, bo jakiś niekonkretny jesteś.
Anonymous

więc

Post autor: Anonymous »

Zgodnie z prawem które stanowi jak powinna przebiegać likwidacja cmentarzy -sorry ale nie jestem grabażem z tego co kojarze to wszystkie zwłoki a raczej co po nich zostało nalerzy zebrać i zgromadzić do tego przeznaczonym miejscu -kosztowna "zabawa" ale przeniesienie jedenego grub wyjdzie ok 4000 zł.
Awatar użytkownika
jezuita
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 492
Rejestracja: 2003-12-30, 01:07:19
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: UK Bury St Edmunds - PL Ostróda

"można to zrobić"

Post autor: jezuita »

Gdyby to był cmentarz Żydowski, to święte miejsce nie do ruszenia. Część cmentarza na "Polskiej górce" hebrajczyków zepchnięto do dołu aby zrobić boisko dla SP 2. Tam to muszą być skarby sakralne.
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

odbudowac cmentazr i bedzie dobrze
Awatar użytkownika
mojsa
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 197
Rejestracja: 2004-01-04, 00:34:48

Post autor: mojsa »

Do tomka_mocnego:
Hm, sorki ale uważam, że ty nie tylko nie jesteś "mocny" z zagadnień dotykających poruszonego tematu a już szczególnie z ortografii.
Poza tym czytaj to co piszą inni w swoich postach.

Jest tam napisane, że:

" ... na tym cmentarzu znajduje się mogiła wojenna z I wojny światowej. Zgodnie z Konwencją Genewską grobów wojennych nie można ani zlikwidować ani przenieść w inne miejsce - BO SĄ CHRONIONE MIEDZYNARODOWYM PRAWEM ...".

Więc nadal nie wiem jak wyobrażasz sobie (zresztą nie tylko Ty) likwidację cmenatrza.

Czytając Twoje wypowiedzi widać, że masz dość bujną wyobraźnię, zupełnie nie przystającą do tego tematu.
Może poszukaj sobie innego tematu do wypowiedzi? Np. w MiszMasz.
Bushi
początkujący
początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 2004-11-24, 15:29:09
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Bushi »

tomek mocny mowisz ze nie jestes grabarze ale po obrazku jaki masz zamieszczony mam watpliwosci
Zablokowany