Kościoły w Ostródzie

Moderator: Jacek-P

Awatar użytkownika
piter
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 160
Rejestracja: 2004-01-28, 09:05:46
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Post autor: piter »

studentka pisze:
ost2006 pisze:No tak masz rację, ale zawsze są autobusy z bezpłatnymi przejazdami dla osób starszych no i "babcie', które już mnie mogą odwiedzać Kościołów często zapraszaja księdza do domku za opłatą oczywiście hihihi
ost2006,Mszy Świętej nie da się odprawić w domu.
Radziłabym najpierw się rozeznać w sytuacji, a nie pisać takie bzdury.


Sool, pisałam to już w moim pierwszym poście w tym temacie( jak ktos ma wątpliwości, niech przeczyta ze zrozumieniem i w całości), ale powtórzę, bo jak widzę nie dociera i ciągle to samo co poniektórzy powtarzają...- żadna z parafii nie powstaje z widzimisie księdza i kilku babć!!! Skoro jest tyle parafii, są one potrzebne, a miejsca, gdzie one powstały, spełniają warunki dla powstania parafii. Nie buduje sie parafii tak, gdzie nie ma takiej potrzeby. Jak ktoś ma jakieś wątpliwości jeszcze, to odsyłam do mojego
dziecinko, nie pisz dużo i bez sensu, bo naprawde jest to meczące...
nie pamietasz pewnie jak świetej pamieci proboszcz strychacz otwierał kolejne kościoły w ostródzie...wiesz dlaczego? bo mógł zostac biskupem, ale wyłącznie wtedy gdy w jego parafii bedzie kilka-kilaknaście oddziałów(czyli osiedlowych kosciołów-baraków)...więc nie pisz o tym, że kolejne kościoły powstaja z potrzeby wiary i tego, że więcej jest teraz wierzących niz 20 lat temu...to jest farsa, na którą niestety nie mamy wpływu...ja bym pozamykał te wszystkie baraki a księży/cieciów wysłał do zakonu, aby poczuli to czym jest właściwie wiara w Boga...bo na razie to oni wierzą w prezydenta i premiera i wsadzają nos nie tam gdzie trzeba...a ja sie na to nie zgadzam...Bóg jest jeden i wiara w niego jest niesamowitym przeżyciem...ale przez te polityczne czarne ogiery nie chce mi się odwiedzac przybytków wzajemniej adoracji zwanych kościołami...kropka
ost2006
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: 2006-10-24, 13:02:20

Post autor: ost2006 »

Studentka! Mszy w domu może nie da się odprawić, ale do mojej babci ponad 90 letniej, która nie jest w stanie chodzić do kościoła przychodzi ksiądz i właśnie modli się więc kto tu pisze bzdury!A babcia chociaz ma do kościoła 5min drogi i tak nie dojdzie, bo starość nie radość!
reggaemisiek
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 181
Rejestracja: 2006-10-30, 23:49:20
Gadu-Gadu: 5410714
Kontakt:

Post autor: reggaemisiek »

piter pisze:
dziecinko, nie pisz dużo i bez sensu, bo naprawde jest to meczące...
nie pamietasz pewnie jak świetej pamieci proboszcz strychacz otwierał kolejne kościoły w ostródzie...wiesz dlaczego? bo mógł zostac biskupem, ale wyłącznie wtedy gdy w jego parafii bedzie kilka-kilaknaście oddziałów(czyli osiedlowych kosciołów-baraków)...więc nie pisz o tym, że kolejne kościoły powstaja z potrzeby wiary i tego, że więcej jest teraz wierzących niz 20 lat temu...to jest farsa, na którą niestety nie mamy wpływu...ja bym pozamykał te wszystkie baraki a księży/cieciów wysłał do zakonu, aby poczuli to czym jest właściwie wiara w Boga...bo na razie to oni wierzą w prezydenta i premiera i wsadzają nos nie tam gdzie trzeba...a ja sie na to nie zgadzam...Bóg jest jeden i wiara w niego jest niesamowitym przeżyciem...ale przez te polityczne czarne ogiery nie chce mi się odwiedzac przybytków wzajemniej adoracji zwanych kościołami...kropka
Co do niektórych księży i ich działań politycznych zdecydowanie się zgadzam. Wydaje mi się , że osoba poświęcająca życie wierze i Bogu powinna się tego trzymać, a nie mieszać w politykę i biznes tym bardziej że jeśli się nie mylę to w jakiś prawach kościelnych jest coś takiego zawarte. A co do kościołów to nie mam pojęcia jak to jest. Nie mam wiedzy w tym kto i po co decyduje o ilości kościołów, więc się nie wypowiadam ;) . Fakt że niektóre parafie a raczej plebanie zaczynają przypominać coś co mało ma wspólnego ze skromnością i brakiem materializmu która (chyba) powinna cechować duchownych. Czasem ma się nieodparte wrażenie, że ktoś pomylił priorytety. Np wtedy gdy wielka plebania przysłania skromną kapliczkę. Wiadomo, że każdy chciałby żyć w możliwie dobrych warunkach , ale ... No cóż - to tylko moje zdanie. Inna sprawa to że jest sporo ludzi dla których msza św (i inne parafialne imprezy-ale to juz inna sprawa :D ) są rzeczą bardzo ważną . Trzeba to zdecydowanie uszanować . Wiem ze słyszenia że wiele osób cieszy się z większej ilości kościołów. Nawet jeśli mówimy o babciach nawet tych z lekka "zdewociałych " to im również należy się szacunek. Jeśli większa ilość kościołów sprawia że taka babcia jest w stanie sama dotrzeć na nabożeństwo i jest z tego szczęśliwa- to ok. Nie mam nic przeciwko. Mam tylko nadzieję , że bierze się pod uwagę dobro ludzi i że są jeszcze księża godni swojej misji (Nadziejo moja matko!) :rotfl2: Pozdrawiam.
sceptyk
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1065
Rejestracja: 2006-10-24, 15:24:37

Post autor: sceptyk »

jestem zbudowany :)
ciekawa rozmowa
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

piter pisze:
dziecinko, nie pisz dużo i bez sensu, bo naprawde jest to meczące...
nie pamietasz pewnie jak świetej pamieci proboszcz strychacz otwierał kolejne kościoły w ostródzie...wiesz dlaczego? bo mógł zostac biskupem, ale wyłącznie wtedy gdy w jego parafii bedzie kilka-kilaknaście oddziałów(czyli osiedlowych kosciołów-baraków)...więc nie pisz o tym, że kolejne kościoły powstaja z potrzeby wiary i tego, że więcej jest teraz wierzących niz 20 lat temu...to jest farsa, na którą niestety nie mamy wpływu...ja bym pozamykał te wszystkie baraki a księży/cieciów wysłał do zakonu, aby poczuli to czym jest właściwie wiara w Boga...bo na razie to oni wierzą w prezydenta i premiera i wsadzają nos nie tam gdzie trzeba...a ja sie na to nie zgadzam...Bóg jest jeden i wiara w niego jest niesamowitym przeżyciem...ale przez te polityczne czarne ogiery nie chce mi się odwiedzac przybytków wzajemniej adoracji zwanych kościołami...kropka
jesteś niesprawiedliwy i generalizujesz.
zapewniam Cie, że nie wszyscy księza są zainteresowani polityką i wzbogacaniem się!!!!!! a jeśli ktoś tak myśli, to jest mocno ograniczony... bez obrazy.
znam wielu księzy, którzy naprawdę poświęcają się temu, do czego są powołani!
proszę, nie oceniaj księzy przez pryzmat wyczynów Rydzyka i całego tego syfu radiowego.
jeśli nie chce Ci się odwiedzać kościołów to tego nie rób i tyle, ale też nie obrażaj przez swoje pakowanie wszystkich do jednego wora tych, którzy swoje kapłańskie obowiązki wykonuja jak nalezy.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

ost2006 pisze:Studentka! Mszy w domu może nie da się odprawić, ale do mojej babci ponad 90 letniej, która nie jest w stanie chodzić do kościoła przychodzi ksiądz i właśnie modli się więc kto tu pisze bzdury!A babcia chociaz ma do kościoła 5min drogi i tak nie dojdzie, bo starość nie radość!
Mszy w domu NA PEWNO nie można odprawić.
jest jednak różnica pomiędzy uczestnictwem we Mszy Świętej, a pomiędzy wizytami kapłanów u osób starszych. To nie jest to samo.
Ja nie mówię o ludziach starszych którzy już nie mogą z różnych powodów wychodzić z domów. Mówię o osobach starszych, które są w stanie uczestniczyć w Mszy Świętej i chcą tego, ale często odległość z domu do kościoła jest dla nich utrudnieniem. Tak więc powstawanie nowych parafii jest dla nich udogodnieniem nie do przecenienia.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
Awatar użytkownika
piter
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 160
Rejestracja: 2004-01-28, 09:05:46
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Post autor: piter »

studentka pisze:
piter pisze:
dziecinko, nie pisz dużo i bez sensu, bo naprawde jest to meczące...
nie pamietasz pewnie jak świetej pamieci proboszcz strychacz otwierał kolejne kościoły w ostródzie...wiesz dlaczego? bo mógł zostac biskupem, ale wyłącznie wtedy gdy w jego parafii bedzie kilka-kilaknaście oddziałów(czyli osiedlowych kosciołów-baraków)...więc nie pisz o tym, że kolejne kościoły powstaja z potrzeby wiary i tego, że więcej jest teraz wierzących niz 20 lat temu...to jest farsa, na którą niestety nie mamy wpływu...ja bym pozamykał te wszystkie baraki a księży/cieciów wysłał do zakonu, aby poczuli to czym jest właściwie wiara w Boga...bo na razie to oni wierzą w prezydenta i premiera i wsadzają nos nie tam gdzie trzeba...a ja sie na to nie zgadzam...Bóg jest jeden i wiara w niego jest niesamowitym przeżyciem...ale przez te polityczne czarne ogiery nie chce mi się odwiedzac przybytków wzajemniej adoracji zwanych kościołami...kropka
jesteś niesprawiedliwy i generalizujesz.
zapewniam Cie, że nie wszyscy księza są zainteresowani polityką i wzbogacaniem się!!!!!! a jeśli ktoś tak myśli, to jest mocno ograniczony... bez obrazy.
znam wielu księzy, którzy naprawdę poświęcają się temu, do czego są powołani!
proszę, nie oceniaj księzy przez pryzmat wyczynów Rydzyka i całego tego syfu radiowego.
jeśli nie chce Ci się odwiedzać kościołów to tego nie rób i tyle, ale też nie obrażaj przez swoje pakowanie wszystkich do jednego wora tych, którzy swoje kapłańskie obowiązki wykonuja jak nalezy.
ok, po czesci masz rację...są ksieża "z powołania" sa tez ci inni...ja pisałem o tych innych, których pełno wszędzie...pozdrawiam
Awatar użytkownika
Anetchen
gaduła
gaduła
Posty: 764
Rejestracja: 2004-01-27, 20:08:07
Gadu-Gadu: 3738162
Lokalizacja: Ostroda/bawaria
Kontakt:

Post autor: Anetchen »

Zeby wybudowac kosciol, trzeba miec kase, duzo kasy. Mysle ze Wierni skoro tak hojnie na tace daja, wspomagaja budowe kosciolow, bo przeciez to za ich pieniazki w wiekrzej czesci sa budowane koscioly, to ich Wola. I nam niepraktykujacym nic do tego.
Pozdrawiam serdecznie.
http://www.radiobeatmus.serweryradiowe.pl
RBM Stworzone przez przyjaciol dla przyjaciol!!!
Awatar użytkownika
Izzy_
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: 2007-01-29, 16:45:30
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: ostróda
Kontakt:

Post autor: Izzy_ »

Brawa dla Pani wyżej ;)

nie chodzisz = nic Ci do tego.
chodzisz więc możesz się jakoś ustosunkować ;)
w kokainie tonę.
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

Brawo dziewuszki. :) W końcu ktoś z rozsądnym podejściem.
Dokładnie tak, jak kogoś sprawa nie dotyczy, to niech nie atakuje.

a do pitera jeszcze słówko:
wszędzie są szuje, wśród księży również, ale to nie znaczy żeby od razu przekreślać wszystkich. :)

Powtórzę raz jeszcze: to BISKUP diecezjalny decyduje o powstaniu nowej parafii, nie wierni. Skoro nową parafię powołuje, to nie robi tego dla kaprysu.Wierni moga jedynie wspomóc przy wznoszeniu kościoła i tworzeniu wspólnoty. Naprawdę jak ktos ma ochotę poznac trochę mechanizm, jak i dlaczego buduje się nowe kościoły, niech przeczyta mój pierwszy post w tym temacie. Tam odpowiadam dość szczegółowo na ten temat. I nie powinno być wątpliwości w temacie.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
ostrodzianin
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 179
Rejestracja: 2007-08-11, 07:32:06

Post autor: ostrodzianin »

ej komuchy typu ST Sool itp jak nie macie innego teamtu to załóżcie sobie temat: Lenin wiecznie żywy i tam sobie ponawijacie
ostródzianin
początkujący
początkujący
Posty: 124
Rejestracja: 2007-07-19, 16:28:45
Gadu-Gadu: 11320600
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: ostródzianin »

O znalazł się prawy i sprawiedliwy.

ostrodzianin, katolicki zbawca narodu.

A komunistów to zniszyć jak Hitler Żydów.

Brawo
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

ej, dwóch ostródzianinów mamy na forum?
tylko że jeden przez "o" a drugi przez "ó"... :lol:
moze nazwijta sie ostódzianin 1 i ostródzianin 2?
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
ostródzianin
początkujący
początkujący
Posty: 124
Rejestracja: 2007-07-19, 16:28:45
Gadu-Gadu: 11320600
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: ostródzianin »

I co?
Może być studentko?
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Anetchen pisze:Zeby wybudowac kosciol, trzeba miec kase, duzo kasy. Mysle ze Wierni skoro tak hojnie na tace daja, wspomagaja budowe kosciolow, bo przeciez to za ich pieniazki w wiekrzej czesci sa budowane koscioly, to ich Wola. I nam niepraktykujacym nic do tego.
Teoretyczn ie - tak. Rzecz w tym, że kościoły otacza infrastruktura, na którą najczęściej łoży się z budżetu gminy, czyli podatków wszystkich. Także nie wierzących i nie praktykujących.
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

studentka pisze: Powtórzę raz jeszcze: to BISKUP diecezjalny decyduje o powstaniu nowej parafii, nie wierni. Skoro nową parafię powołuje, to nie robi tego dla kaprysu.Wierni moga jedynie wspomóc przy wznoszeniu kościoła i tworzeniu wspólnoty.
Otóż to. O budowie decyduje biskup, a nie wierni. I nie dla kaprysu, tylkp zgodnie z polityką Kościoła. Odgórnie, inaczej niż w innych wyznaniach Kościół Katolicki decyduje za wiernych, a wskazanie budowy zależy od spisu wiernych (teoretycznie) lub od spisu ludności wogóle (praktycznie). Kościół Katolicki nawet w kraju tak katolickim jak Polska prowadzi stale politykę misyjną. Niebagatelną kwestią jest też zwiększanie wpływu kleru na życie publiczne i polityczne, co w Polsce ostatnich dwóch dekad jest coraz wyraźniejsze.
ostródzianin
początkujący
początkujący
Posty: 124
Rejestracja: 2007-07-19, 16:28:45
Gadu-Gadu: 11320600
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: ostródzianin »

Jeżeli są wierni to powinny powstawać nowe parafie. To oczywiste.
To wola mieszkańców osiedla.
Po za tym kościół/parafia nikomu nie wadzi i nie namawia do dawania na tacę.

Z drugiej jednak strony trzeba zastanowić się czy nie lepiej przeznaczyć pieniędzy wiernych na pomoc ludziom ubogim. A tych w naszym mieście ni braknie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

ostródzianin pisze:
Z drugiej jednak strony trzeba zastanowić się czy nie lepiej przeznaczyć pieniędzy wiernych na pomoc ludziom ubogim. A tych w naszym mieście ni braknie.
na to też pieniądze idą.
nie wszystkie pieniądze z tac idą na budowy kościołów...
i generalnie z tacy parafian kościoła niw wybudujesz.
proboszczowie muszą niejednokrotnie brać spore pozyczki na budowy, szukac sponsorów i ogólnie wykazac sie zmyslem organizacyjnym.
bo wbrew pozorom pomoc ludzi naprawdę nie wystarcza.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
Awatar użytkownika
lidka_park
początkujący
początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 2005-06-27, 19:05:53
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: lidka_park »

należy tez pod uwage wziąć fakt, że gdy powstają "parafie osiedlowe" wtedy kapłani maja chociaż szanse poznać parafian... bo wątpie w to, aby w czasach, gdy w Ostródzie były tylko 4 kościoły księża znali chociaż połowe swoich parafian....
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

SWEGO CZASU CARSKIM UKAZEM ZWIĘKSZONO LICZBĘ SZPICLI CELEM LEPSZEGO ROZEZNANIA NASTROJÓW PODDANYCH I POMOCY IM W PRZYIMOWANIU WŁAŚCIWYCH POSTAW.

Proszę nie łączyć tego z budową nowych kościołów wynikających ze zniejszenia wielkości parafii. Ale post lidka-park takie , niestety, skojarzenia w moim liberalnym - i pewnie bezbożnym dla niektórych -mózgowiu wywołał.
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

popieram lidke. to jest własnie jeden z plusów: ludzie lepiej sie znają i maja szybszy dostep do kaplanow, sakramentow itd.

toledo... ale żeś porównał...długo nad tym myślałeś? :o
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Skojarzenia są natychmiastowe, albo ......... nie ma ich.
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

na marginesie

Post autor: dr Jamajczyk »

...nie wiem dla czego ale zaczyna tu byc jak w kólku rózancowym:
-problemy parafi,
-jak to jest z proboszczami i kontaktem z wiernymi
To forum Radia Maryja??????????
...jezeli chodzi o moje skojarzenia to sa proste
Kosciól to najstarsza spólka swiata i to odbnosze do jego pracy w zagadnieniu pieniedzy wiernych i materii
...jezeli mam mówic o Duchu, Wierze itd to zostawiam to do swojej dyspozycji bo wywlekanie tu takich pogladów jest tylko dewociarstwem dla wiekszosci, która jak Józek Oleksy byla ministrantami bo w zasadzie kto nie byl ministrantem....
Do Studentki ty chyba jestes chora na braki Radia Maryja we wlasnym domu....kazdy rozumny czlowiem wie dobrze czym jest wiara itd...szkoda mi czasu jak czytam takie dewocizmy w stylu...." nie pakój do jednego wora tych, którzy swoje kaplanskie obowiazki wykonuja jak nalezy"....
Co to Dyrektor Rydzek jestes????

.....a co do Twoich paranoji to z przykroscia chcialem zauwarzyc ze razem z poslem Markiem Jurkiem pasujecie do panstwa Koscielnego
...do czasu upadku komuny "walczylem" o wolnosc religija w tym kraju teraz raligie traktuje jak cos mojego indywidualnego i rzygac mi sie chec jak widze takie fora gdzie problem konta dachu na koscie staje sie najwiekszym problemem 35 tysiecznego miasta....
WIARA to rzecz prywatna a nie mus panstwowwy....
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

Nie skomentuję tego, bo nie wdaję się w gadki z tak ograniczonymi ludźmi jak Ty.
Powiem tylko tyle: jesteś żałosny!
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
Awatar użytkownika
dr Jamajczyk
gaduła
gaduła
Posty: 847
Rejestracja: 2004-01-19, 15:00:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: 33%

Post autor: dr Jamajczyk »

....powiem tylko tyle- mam to wiesz gdzie!!!
Dziekuje Ci Jah
Zablokowany