Tragiczny wypadek polskich pielgrzymów...

Moderator: Jacek-P

Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Tragiczny wypadek polskich pielgrzymów...

Post autor: studentka »

Na pewno wszyscy słyszeliście o tragicznym wypadku polskich pielgrzymów pod Grenoble. 27 osób zginęło, 23 są ranne, z czego 11 ciężko.
Kto chce, niech wpisze słowa wsparcia i kondolencje w tym miejscu...
Jutro Prezydent ma podobno ogłosić 3 dni żałoby narodowej.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
Awatar użytkownika
lesny09
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 158
Rejestracja: 2006-10-21, 14:32:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Post autor: lesny09 »

tak,tak,słyszeliśmy. szkoda tylko,że codziennie nie ma żałoby narodowej,bo w końcu na co dzień ginie naprawdę sporo ludzi w tragicznych wypadkach,lecz o nich się nie pamięta.paranoja...
mimo wszystko,składam kondolencje [']
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

lesny09 pisze:tak,tak,słyszeliśmy. szkoda tylko,że codziennie nie ma żałoby narodowej,bo w końcu na co dzień ginie naprawdę sporo ludzi w tragicznych wypadkach,lecz o nich się nie pamięta.paranoja...
ile razy już to słyszałam.......
żałobę narodową podejmuje się w przypadku wielkich tragedii mających wpływ na życie wielu osób, w przypadku tragedii na wielką skalę.
oczywiście, każda śmierć jest tragedia, ale ja widzę lekką róznicę miedzy smiercia 1 osoby a smiercia 26 osob w jednej chwili w tragicznym wypadku.
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

żałobę narodową podejmuje się w przypadku wielkich tragedii mających wpływ na życie wielu osób, w przypadku tragedii na wielką skalę.

Problem w tym, że dziś decyduje o tym prasa i telewizja. Bez nich wpływ ów byłby radykalnie mniejszy. Bez nich inne by też były zachowania polityków, który także tę tragedię próbowali wykorzystać dla swoich celów.
reggaemisiek
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 181
Rejestracja: 2006-10-30, 23:49:20
Gadu-Gadu: 5410714
Kontakt:

Post autor: reggaemisiek »

toledo pisze:żałobę narodową podejmuje się w przypadku wielkich tragedii mających wpływ na życie wielu osób, w przypadku tragedii na wielką skalę.

Problem w tym, że dziś decyduje o tym prasa i telewizja. Bez nich wpływ ów byłby radykalnie mniejszy. Bez nich inne by też były zachowania polityków, który także tę tragedię próbowali wykorzystać dla swoich celów.
Niestety to prawda.. Żałoba narodowa jest niestety bardziej posunięciem polityczno-komercyjnym niż czysto-ludzko-uczuciowym, i to właśnie najbardziej boli.. Leśny też ma trochę racji. Jak dla mnie najbardziej przykre jest to, że zamiast ogłaszać sztuczne i patetyczne dni żałoby narodowej , wystarczyło by czasem tylko uruchomić myślenie. Jak zwykle wcześniej sie nie myśli tylko po fakcie lamentuje... Mimo wszystko niepodważalny jest ogrom tej tragedii dlatego też z tego miejsca składam szczere kondolencje.. [*]
Awatar użytkownika
lesny09
rozkręcający się
rozkręcający się
Posty: 158
Rejestracja: 2006-10-21, 14:32:11
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Post autor: lesny09 »

i jaka tu sprawiedliwość Boża? ludzie jadą z intencjami do Boga,modlić się,wyznawać swoją wiarę,a kończą jak kończą...czyżby Bóg karał nadgorliwych?
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

lesny09 pisze:i jaka tu sprawiedliwość Boża? ludzie jadą z intencjami do Boga,modlić się,wyznawać swoją wiarę,a kończą jak kończą...czyżby Bóg karał nadgorliwych?
Nie sądzę.
Nikt z nas nie wie, kiedy umrze, nie?
Nie nasza sprawa się zastanawiać, czy to było sprawiedliwe, czy nie. :)
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Czy Bóg, wzorem greckich Parek, decyduje o losach każdego człowieka? A może, zgodnie ze Starym Testamentem, pozwala nam kierować swoimi uczynkami? A może wogóle sie nami nie przejmuje i to raczej my się Nim przejmujemy? A może nie wie o naszym istnieniu?
Awatar użytkownika
studentka
mistrz klawiatury
mistrz klawiatury
Posty: 1155
Rejestracja: 2006-10-31, 13:44:14
Gadu-Gadu: 0

Post autor: studentka »

toledo pisze:Czy Bóg, wzorem greckich Parek, decyduje o losach każdego człowieka? A może, zgodnie ze Starym Testamentem, pozwala nam kierować swoimi uczynkami? A może wogóle sie nami nie przejmuje i to raczej my się Nim przejmujemy? A może nie wie o naszym istnieniu?
Ad.1. TAK.
Ad.2. TAK.
Pierwsze i drugie razem się nie wykluczają.
Ad.3. Przejmuje się, w przeciwnym razie po co by nas stwarzał?
Ad.4. :o
Jestem młodą badaczką.
Kogo zbadać, kogo?
;D
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

Jeżeli pozwala nam samym sie rządzić, to jednak nie decyduje, chyba że tworząc każdego znas dał nam matrycę działania wg. której od a do z każdy krok jest już zaplanowany. Może i tak, ale pachnie to fatalizmem, który jest ponoć obcy chrześcijaństwu. (Piszę ponoć, bo nie jestem teologiem.) Jeżeli zatem wszystko jest ustanowione to zły i tak będzie zły (z wyjątkiem zaplanowania przez boski komputer), a dobry dobry. Jednocześnie ów fatalizm jest znakomitą wymówką (zabiłem, bo ten na górze tak zaplanował., etc.).

Ale nad tymi rozważaniami tkwi jedno zasadnicze pytanie. Pomijając fakt istnienia (nie istnienia) Boga: a jeżeli on jest całkiem inny niż go sobie wyobrażamy? Jeżeli odrzucimy wstawki starotestamentowe o bezpośrednich kontakatach rodu Abrahama z Bogiem (a w większości były one - zauważmy - indywidualne, czyli oparte na przekazie "kontaktowicza" i z przekazem, który umożliwiał mu kierowanie swym ludem) to przecież to my stworzysliśmy Go sobie na własne podobieństwo. A jaki jest rzeczywiście może dopiero się dowiemy. Albo nie.
chochlik55
gaduła
gaduła
Posty: 543
Rejestracja: 2007-03-19, 21:53:54

Post autor: chochlik55 »

Jest oczywiste,że ta tragedia porusza i współczuję wszystkim ludziom, których dotknęła. Razi mnie jednak wykorzystywanie tego przez rządzących. Tak się nie zachowywali po tragedii hali w katowicach,ani nie zachowuja przy innych jakże częstych tragediach na drogach.
Nie sądzę, że należy do tego mieszac Boga, przynajmniej nie w takim kontekscie.
Dla Toledo cytat z mojego ukochanego poety;
A Bóg to kto? :)
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

I to jest pytanie. Na gruncie naukowym nie ma na nie odpowiedzi. Na gruncie wiary nie ma tego pytania.
chochlik55
gaduła
gaduła
Posty: 543
Rejestracja: 2007-03-19, 21:53:54

Post autor: chochlik55 »

mówisz,że nie ma? Bardzo watpię, ludzie ciągle próbują wciskać innym
różne odpowiedzi na to pytanie i nieważne, czy ktoś chce tego słuchać :)
toledo
zawodowy pisarz
zawodowy pisarz
Posty: 2270
Rejestracja: 2006-11-04, 10:06:05

Post autor: toledo »

To fakt. Ale to też wierzący, tylko - inaczej. Bowiem brak wiary tez wiarą w tym kontekście jest.
Zablokowany