Strona 1 z 2

Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-28, 20:15:10
autor: Jacek-P
Ostródzkie starostwo popełniło plagiat kopiując spore fragmenty strategii rozwoju powiatu jeleniogórskiego - twierdzi jeden z ostródzkich radnych. Większa część obu dokumentów jest identyczna.

Starosta Jeleniogórski o sprawie dowiedział się we wtorek i zapowiedział jej wyjaśnienie. W czwartek na sesji plagiatem zajmą się powiatowi radni. Sprawę na ostatniej sesji powiatu ostródzkiego poruszył tamtejszy radny Bogusław Fijas. Uchwała powstała metodą „kopiuj-wklej” - mówił radny Fijas, prezentując dokument z zaznaczonymi fragmentami, które według niego zostały skopiowane.

W Jeleniej Górze sprawa wywołała spore zaskoczenie. Lokalni samorządowy dowiedzieli się o niej dopiero we wtorek. Jeśli to prawda, winnego łatwo będzie odnaleźć - mówił starosta jeleniogórski, Jacek Włodyga. Nie chce mi się wierzyć, ponieważ Ostróda jest tak różniącym się powiatem, że to musiałby być ktoś, kto kompletnie nie orientuje się w geografii - dodaje.

I rzeczywiście - w ostródzkiej strategii rozwoju znalazł się np. zapis o rozwoju nartostrad. I o ile w regionie jeleniogórskim nartostrad nie brakuje, to w leżącej w województwie Warmińsko-Mazurskim Ostródzie narciarstwa raczej nikt nie uprawia.

Niestety nie udało nam się uzyskać żadnego komentarza, ze strony powiatu ostródzkiego. Starosta Włodzimierz Brodiuk najpierw umówił się z nami na rozmowę, potem zaś skierował do rzecznika prasowego. Niestety rzecznik nie odbierał telefonu.

Szymon Jacyniak

źródło: wroclaw.tvp.pl
materiał wideo: wroclaw.tvp.pl

Materiał wideo: 33 Sesja Rady Powiatu

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-28, 23:34:10
autor: lasser
Rewewelacja Morderatorze.Ile?domniemanie.Ten temat wawarzykowskiego jest blefem,dziwię się ,że Pan Mor..daje się wciągać w te ślepe gierki> :bije: .Ale nie można zamknąć tematu ,jest super ciekawy,jako papuga zagladałem tu i tam .....będzie OK,Ficio i czarny strzelą sobie gola......Takie nakłady na przejazdy i nici ,,0" efektów,ale ich wybór,pa

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 09:47:29
autor: ALCHEMIK
Przecież mamy nartostradę (w"..") na Górze Dylewskiej, może to mieli na myśli :D albo planowali narty wodne, ale miasto było szybsze? :mrgreen:

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 09:51:48
autor: ALCHEMIK
jeszcze co do narciarstwa, to bardzo dużo ludzi jeździ na nartach. Spotykam ludzi z Ostródy i w Lidzbarku i pod Olsztynem, więc może trzeba pomyśleć, skoro ujęto to w strategii to już nie trzeba jej poprawiać :D

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 13:09:30
autor: euroostrodzianin
Po raz kolejny widać jak ten radny Fijas zna się na geografii i atrakcjach powiatu, w którym mieszka i ponoć był wicestarostą:

Film o atrakcjach powiatu: o wyciągu narciarskim jest i trasach do biegania na nartach jest w 2 minucie 37 sekundzie

http://www.powiat.ostroda.pl/index.php? ... &Itemid=34

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 13:34:32
autor: ALCHEMIK
A zaraz przed tym jest kowboj na koniu, to chyba wspomniany radny bo tylko on zachowuje się jak szeryf na włościach, na sesjach rady powiatu :PPPP

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 13:43:13
autor: euroostrodzianin
Nie interesuje mnie ktojest na koniu - prawdą jest że radny Fijas nie ma zielonego pojęcia co znajduje się w Powiecie Ostródzkim. Poza tym nartostrady, (co za pojęcie) - lepiej nazwałbym to trasy narciarskie mogą znajdować się wszędzie, nie tylko w górach, bo popularny jest przecież sport narciarstwo biegowe - a te można uprawiać nawet na Żuławach. Trzeba mieć tylko wytyczone trasy. Ale tego już tępa główka nie może zrozumieć.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 15:17:56
autor: Maria Ewa
Pytanie do Moderatora:
Skąd Pan dowiedział się o tym niszowym wydaniu faktów TVP Wrocław? Bo przecież nie wierzę, że ogląda Pan wszyskie wydania wiadomości z Polski.

Z drugiej strony to w sumie dobrze bo co niektórzy wyszli na głupków - nie wiedzą nawet, że na Dylewskiej Górze są wyciągi i ludzie jeżdżą na nartach.

Ale mamy radnych powiatowych!

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 16:22:00
autor: ostrodzianin
Mam wrażenie że ten człowiek działa na szkodę powiatu. To żenujące.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 16:37:30
autor: Jacek-P
Maria Ewa pisze:Pytanie do Moderatora:
Skąd Pan dowiedział się o tym niszowym wydaniu faktów TVP Wrocław? Bo przecież nie wierzę, że ogląda Pan wszyskie wydania wiadomości z Polski.
Koledzy z SLD poprosili o zamieszczenie tego materiału?
Informacje przekazał mi znajomy. Nie jest z SLD, PO ani PIS. Niech martwią się ci, co w tym temacie mają coś na sumieniu. Jak widać na załączonym obrazku nawet zwyczajne przekazanie informacji jest wystarczającym argumentem do snucia teorii spiskowych i szukania "powiązań".
Jak powiedział ostatnio mój znajomy "Historia nas osądzi". Od siebie dodam, że "prawda sama się obroni". To tyle komentarza z mojej strony.

Mam nieodparte wrażenie, że cię doskonale znam Mario Ewo.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 18:12:44
autor: Maria Ewa
To że masz wrażenie, to też może być tylko spiskowa teoria dziejów :-D
Nikt tu nie szuka powiązań, zresztą w SLD sama mam kilku kolegów i znajomych i są całkiem OK, więc być może pytanie było nie na miejscu i mogło być odebrane jako osobiste. Rozumiem - przepraszam.

Zgadzam się z Tobą, że prawda się sama obroni i niech martwią się ci co mają coś na sumieniu.

Dziwić tylko może, ledwie reportaż pojawia się w TVP Wrocław (kto to z nas ogląda?) a już jest na forum ostrodaonline. No ale widać Twój znajomy mieszka we Wrocławiu, bo przecież nikt z Ostródy - poza tymi co to sztucznie nakręcają - tego tematu nie zna. Więc być może nie jest to nikt z PO, PiS, SLD, Ligi Polskich Rodzin Samoobrony i Libertasu ale jest to osoba z kręgu osób zainteresowanych kręceniem bicza z gówna.
Trzeba jednak przy tym uważać żeby się nie upaprać.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 23:19:52
autor: czujnik zła
''Mam nieodparte wrażenie, że cię doskonale znam Mario Ewo."-ja też znam Marię-super babeczka,potrafi powalczyć o prawdę.Chyba się jej nie obawiasz Morderatorze?Śmiało Panno Mario,prawda musi sie obronić.Bardzo jestem ciekawy kto przejedzie sie na tym temacie.Pan Stando zapewne nie wie z kim wszedł w koalicję!!!

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-29, 23:55:57
autor: JJ23
Moderator napisał: [Informacje przekazał mi znajomy. Nie jest z SLD, PO ani PIS.

No jasne,że nie jest z SLD.Z racji pełnionej od 1 stycznia tego roku ważnej funkcji w U.M. musiał się znajomy pana Moderatora stać bezpartyjnym.
Myślę sobie,że to dopiero pierwszy akt tego spektaklu.Za tydzień,góra dwa tygodnie,znajomy pani redaktor Nostródzkiej poinformuje szanowną gazetę o tej bulwersującej sprawie.Będzie sensacyjny artykuł na pierwszą stronę.Oczywiscie nie zabraknie w tym artykóle głosu zatroskania o przyszłość powiatu, zbulwersowanego całym tym zdarzeniem, pana radnego Bodzia Ficia.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-30, 06:48:54
autor: euroostrodzianin
Panie Fijas weź Pan zajrzyj na stronę swojego powiatu i dowiedz się Pan wreszcie, że na Dylewskiej Górze są trasy zjazdowe dla narciarzy, wiesz Pan co - tam jest nawet wyciąg narciarski, a ludzie jak przyjeżdżają do nas to jeżdżą na nartach. No może w Samborowie koła Pana domu nie jeżdżą.

Apeluję do ludzi nie wybierajcie na radnych osób, które nie mają pojęcia o naszym powiecie!

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-30, 13:56:21
autor: toledo
Zapisy o nartostradach pewnie są jeszcze w kilku innych strategiach, np. gołdapskiej. Dziennikarz nie przyłożył się, nie sprawdził, zawierzył informatorowi - skoro ów pochodził z ostródzkiego, to dziennikarz przyjął jego donos w dobrej wierze.

Interesujący jest zarzut plagiatu. Po pierwsze nie sądzę, by mógł się w ogóle odnosić do postanowień prawnych, a takimi są strategie przyjmowane w formie uchwały, czyli lokalnego aktu prawnego.
Po drugie strategie są dokumentem dość sztampowym: tworzone według praktycznie jednolitego schematu, takich samych tabel i podobnych tez problemowych. Indywidualizacja sprowadza się do cech charakterystycznych dla danego regionu. A strategie z podobnymi, a nawet takimi samymi sformułowaniami to rzecz powszechna.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-30, 15:03:21
autor: ALCHEMIK
A tak miało być pięknie, wywiady, konferencje, zdjęcia w gazetach, a tu nici. Zamiast granata wyrzucić, to wyrzucili zawleczkę :D
Proponuję najpierw poczytać, ogłosić tutaj na forum to forumowicze pomogą, wytłumaczą coście widzieli i czytali..... :P

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-10-30, 21:45:37
autor: czujnik zła
Apeluję do wszystkich forumowiczów piszących na temat plagiatu.Takowego nie ma ,więc przestańcie robić Ficiowi reklamę ,on nie ma pojęcia o strategii,klepał co mu kazał kompan muzyk.. meloman z UM.Zasięg jego wpływów to szambo-rowo a i tam zbytniego poklasku nie ma.Jak można nie mieć podstawowej wiedzy o powiecie będąc wcześniej vicestarostą?

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-03, 17:01:23
autor: Jacek-P
Kolejny materiał wideo.

http://tvdami.eu/

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-03, 20:18:01
autor: toledo
Nic nowego. Pan przewodniczący skorzystał z donosów pana Wawrzyńskiego by pokazać, proszę jacy jesteśmy dobrzy, ściągają z nas. Pojechał po nartostradach na jeziorach, czym wykazał brak wiedzy, chyba zresztą nawet nie porównał obu dokumentów. No i dołożył 32 „durniom” z Ostródy, którzy program opiniowali i przyjęli (czy był wśród nich radny Cezary Wawrzyński ?).
A dla tych którzy rzeczywiście chcą się pobawić z porównania podaję linki do obu strategii.

http://powiat.jeleniogorski.sisco.info/ ... 6-2014.doc

http://ostroda-sp.bip-wm.pl/public/get_ ... f&id=67567

Można też znaleźć inne i moderator mógłby zrobić nawet konkurs; które z nich są najbardziej do siebie podobne. Nie byłbym zdumiony, gdyby , że zwycięzca podał całkiem inne od oplotkowywanych opracowania

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-03, 21:01:23
autor: mieszkaniec
Na początek trzy proste pytania:
1) Złamano prawo/nie załamano prawa?
2) Osoba odpowiedzialna poniosła/nie poniosła odpowiedzialności?
3) Strategia jest skopiowana/ nie jest skopiowana?

Jednoznaczne odpowiedzi na te pytania wyjaśniłyby sprawę. Niestety najbardziej zainteresowani nabrali wody w usta. Starostwo nie chce / nie musi / boi się odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Skoro nie ma problemu, nie doszło do plagiatu to, czemu nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze strony starostwa. Sprawa zostałaby zamknięta, gdyby starosta lub rzecznik, coś w końcu powiedzieli. Prosty, jasny komunikat np.: "Nie złamaliśmy prawa, nie skopiowaliśmy, ta sprawa to nieporozumienie i jakieś nieczyste gierki". Krótko i na temat. Niestety starosta nie ma nic do powiedzenia, rzecznik boi się rozmawiać z dziennikarzami i ich unika (chyba stresik dopadł). To ja się pytam, kto tu się mija z prawdą. Skoro nie ma problemu to, czemu się boją powiedzieć do kamery, że to wszystko to bujda wyssana z palca. Czy może jednak jest coś na rzeczy i próbuje się grać na czas, aby wyciszyć sprawę?
Dla mnie tak to wygląda.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-04, 15:31:09
autor: Luiza22
http://ww6.tvp.pl/7244,940503,1.view


ten burmistrz z powiatu Jelenia Góra że żadnej sprawy nie ma. Więc o co chodzi?

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-06, 13:16:26
autor: ALCHEMIK
Dziękuję tym dwóm pseudo radnym powiatu ostródzkiego za promocję, szkoda że negatywną. Ale przecież nie po to społeczeństwo wybrało tych panów na radnych, by działali dla dobra powiatu, tylko by mogli realizować swoją brudną politykę. Najważniejsze przecież to kopnąć, albo opluć przeciwnika politycznego, co na dodatek stoi na straży prawa i rozkradać majątku nie pozwala. :beksa:
Rozumiem, że to boli być odciętym od przekrętów w szpitalu. Jak ktoś patrzy im na brudne łapska jak kombinują z budżetem w mieście itd. No cóż niektórzy mają honor i wiedzą do czego służy mandat radnego, ci dwaj napewno mają inne wyobrażenie na ten temat :evil:

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-09, 14:27:40
autor: stasiu
Efektem tej całej "afery" jest chyba jedynie wstyd!! Kopiowanie obszernych fragmentów jest ewidentne (zachęcam do porównania), Jelenia Góra ma to jednak gdzieś i dobrze, afery nie będzie ale co się z powiatu pośmiali to ich. Wstydzić się powinni ci, którzy odpowiadali za napisanie strategii dla pow. ostródzkiego. Kopiuj wklej, kopiuj wklej i jakoś poszło.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-09, 15:42:34
autor: kaczor
w nowym wydaniu TV Ostróda (na Vectrze) rzecznik Gudaczewski mówi iż w planach jest rozwój, powstanie nartostrad na Wzgórzach Dylewskich.

Re: Skopiowana strategia rozwoju?

: 2009-11-09, 17:31:46
autor: Luiza22
skoro są zimowe biegi sasinów i jest wyciąg narciarski i są stoki zjazdowe to dlaczego nie mają rozwijać tych nartostrad? wszyscy narzekają że sezon jest tylko przez dwa miesiące a potem pies z kulawa nogą nie zawita na Mazury to taka atrakcja jak te nartostrady jest super pomysłem i trzeba trzymać kciuki żeby się udało a nie walić we własne gniazdo.