Czy osoba z wyrokiem może kandydować?

Moderator: Jacek-P

japa
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 460
Rejestracja: 2006-07-17, 11:35:46

Czy osoba z wyrokiem może kandydować?

Post autor: japa »

na wp.pl wyczytałem http://wybory2006.wp.pl/kat,48434,wid,8 ... omosc.html

Jak to jest? Rozumiem, że ludzie z wyrokami sądowymi nie mogą kandydować do wyborach samorządowych. Czy C.W. skazany przez Sąd prawomocnym wyrokiem za przebywanie pod wpływem alkoholu w miejscu pracy, od ktorego się nie odwołał, może kandydować do rady? Warto nadmienić iż to nie pierwszy wyrok jaki ten pan otrzymał, był skazany za bluźnierstwo i kolegium ukarało go za spozywanie piwa w miejscu nie dozwolonym (pod sklepem). Warto się zastanowić komu oddamy swój głos.
Awatar użytkownika
DarioLee
średnio gadatliwy
średnio gadatliwy
Posty: 387
Rejestracja: 2004-05-13, 22:59:43
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: niestety Ostróda :/
Kontakt:

Post autor: DarioLee »

oho cos nie dziala ten link. Ale skoro do Sajmu mozna kandydowac z wyrokiem to czemu niby do samorzadu nie, w koncu to mniej prestizowa instytucja. Chociaz swoja droga powinni dodac wpis o braku karalnosci dla kandydatow.
Marcelina
gaduła
gaduła
Posty: 774
Rejestracja: 2004-01-04, 17:43:40
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: Marcelina »

Kandydatem na wójta czy radnego nie mogą być m.in. osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego (art.7 ust. 2 ordynacji).

Czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma nie stanowi przestępstwa nawet wtedy, gdy zachowanie sprawcy wyczerpuje znamiona określone w obowiązującej ustawie karnej. M. in. w ten sposób przestępstwo różni się od wykroczenia, którego społeczna szkodliwość może mieś dowolne nasilenie - czyn zabroniony społecznie szkodliwy w stopniu znikomym jest wykroczeniem, ale nie jest przestępstwem.


PS. Z przestępstwem umyślnym mamy do czynienia w sytuacji, kiedy sprawca chce popełnić czyn zabroniony lub też godzi się na jego popełnienie, natomiast przestępstwami ściganymi z oskarżenia publicznego jest większość przestępstw ( ich ściganiem zajmuje się oskarżyciel publiczny, prokurator), z wyjątkiem zniewagi (art. 216 kk), zniesławienia (art.112 kk) czy naruszenia nietykalności cielesnej ( art. 217 kk), które są ścigane z oskarżenia prywatnego, wniesionego i popieranego przez pokrzywdzonego. Skazanie za popełnienie tego typu przestępstw nie zamyka drogi do zajmowania fotela radnego czy wójta.

Zakaz kandydowania osób karanych trwa aż do momentu zatarcia skazania, czyli uznania kary za niebyłą. Zatarcie skazania następuje z upływem 10 lat od odbycia lub od odstąpienia od wymierzenia kary ( w szczególnych wypadkach na wniosek skazanego może nastąpić po upływie lat 5).
daro
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: 2006-10-24, 12:13:25
Gadu-Gadu: 0

dodać opis

Post autor: daro »

Zgadzam sie z poprzednikami że powinien być dopisek o karalności.
Ludzie w Polsce maja bardzo słabą pamięc i zaciera sie po kilku miesiącach. Jeżeli chodzi o pijanego urzędnika Cezarego W. to on jest radnym powiatowym i z tego co wiem nadal sie pcha do rady, a problemy z alkoholem miał od dawna zresztą nie tylko on.
Krązył nawet po Ostródzie i nie tylko taki dowciop z okazji 10 promili jednego z mieszkańców że gdyby zbadac promile wiceburmistrzowi to rekord byłby dawno pobity.
Smutne to jest jeszcze z jednej przyczyny że ci ludzie nadal będa funkcjonowac w naszym życiu publicznym bo z tego co sie słyszy Nosewicz mimo tak wielu wpadek jakie miał i tak ma najwieksze szanse na burmistrza, bo pewnie jak spotka sie w drugiej turze z Najmowiczem lub Brodiukiem (bo z całym szacunkiem dla Pani Lidi nie widze dla niej miejsca na scenie politycznej miasta) to znó pewnie zacznie sie brudna kampania Dąbrowskiego.
Nasze społeczeństwo nie jest świadome wielu rzeczy mydli mu sie oczy szczególnie przez Nostródzka, która utzrymuje sie dzieki wkładkom burmistrza za nasze pieniążki.
To że na formu działa 10,20 a może więcej osób to jest margines społeczeństwa.
Warto może było by faktycznie wydać porządną niezależną gazetę gdzie dziennikarze nie będą startowac z list SLD. Tu ukłon wobec Ryśka Boguckiego i żal że zamknął swoją gazete Rozmaitości Ostrózkie tam byłaby szansa na normalną debatę. No ale cóż tam burmistrz nie wykupywał wkładek za kilka tysięcy. Mam nadzieje że uda sie jeszce renimowac te gazetę.
Druga sprawa Nosewicz oficjalnie jest bezpartyjny, przeciez to są jakieś jaja. Pani Dias do rozumiem ale NOS.
Ja tylko wymienie kilka postaci SLD które maja czelność startowąć ale jak widać każdy w tym kraju może.
Cezary Pec - były starosta - zwany wielkim likwidatorem ZSR w Ostródzie.
Cezary Wawrzyński - karany, urzędnik nadurzywający alkoholu.
Stanisław Kosek - człowiek o wielu interesach miejskich
i kożna by tak bez liku to Dabrowki, to Nosewicz itd.
Proszę teraz porównac to zludzmi po prawej stronie ostrózkiej sceny politycznej i prosze tego nie robić w stylu Dąbrowskiego nie opierac sie o kłamstwa, tylko prawdę ja się o takie spostrzerzenia oparłęm.
Daltego tez będę głosował na czesława Najmowicza w I turze gdyby jednak nie udało sie mu przejśc do II tury i w niej spotkaja sie Brodiuk i Noseewicz. Wodzio ma mój głos jak w banku.
Pozdrawiam i prosze o komentarze.
Daro
obserwator
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: 2006-10-21, 21:56:49

Post autor: obserwator »

Oj Daro.
Daj sobie spokój. Zostań w tym swoim Rolniku, siedź tam i zajmij się uczeniem, i przestań zachowywać się jak jakiś marny dzienikarz z bylejakiego brukowca. Juz mi się nie chce pisać jak czytam twoje posty.
NIe potrafisz prowadzić dyskusji a tylko chwyciłeś się jakiś brudów. Jeden mial miejsce to jest fakt. Ale inne to sobie sam wymyślasz i ciągniesz je jak druta. A bądż tak uczciwy w popatrz na siebie - wszystko jest czyste?
Ja osobiscie uważam że twój kandydat "Najmowicz" jest uczciwym i porządnym człowiekiem. Ale ty robisz mu niedźwiedźą przysługę. Przestań opluwać innych, nie wymyślaj sztucznych problemów, nie szukaj kwadratowych jaj.
Nie ma niewinnych, są źle podsłuchani!!
daro
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: 2006-10-24, 12:13:25
Gadu-Gadu: 0

do obserwatora

Post autor: daro »

Drogi obserwatorze ja też osobiście nie mam nic do twojego kandydata Nosewicza tylko do ludzi którzy go otaczają bo dzieki nim najprawdopodobniej przegra te wybory. Prosiłem cię tylko abys napisał czy kłamię. Miło mi jednak że jestem na tyle znany że nawet ty wiesz tak duzo o mnie.
Co do swojej osoby i Czesia Najmowicza nie ma żadnych zarzutów. Jeśli uważasz że kiedykolwiek uczyniłem cos niezgodnego z prawem albo przekroczyłem uprawnienia to pisz ale tylko i wyłącznie prawdę.
Ja mogę podac wszystkie dane bo nie wstydze sie tego co w życiu robiłem. Nie sa one tajemnicą bo stratuje do wyborów z list PiS z okręgu nr 3 i jestem na pozycji nr 2. Moderator umiescił listy więc żaden problem sprawdzić.
Jak zauważyłeś obserwator nie atakuje w sposób agresywny i wulgarny tylko pragne uczciwej, rzetelnej dyskusji na forum.
Jako osoba zawsze działałem dla dobra społeczeństwa Ostródy i będę robił to dalej. Jeśli dostanę sie do rady nie zależnie od burmistrza kto nim będzie zrealizuje to co zamierzam i co będę obiecał wyborcom.
Wieżę tez że burmistrz Najmowicz także zrealizuje wszystkie obietnice bo przed Ostródą jest wielka szansa na zmiany i jak napisałem juz kiledys w którymś poście my tę szansę wykorzystamy.
Pozdrawiam i obserwator życzę powodzenia mimo wszystko.
Daro
Awatar użytkownika
Ruda
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 2005-04-21, 19:13:26

Post autor: Ruda »

Panie Dariuszu pytanko:

W przypadku wygranej p. Najmowicza (oczywiście Czesia jak to Pan raczy mówić) kto zostanie jego zastępcą?
daro
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: 2006-10-24, 12:13:25
Gadu-Gadu: 0

kto zastępcą

Post autor: daro »

Droga Ruda takie pytanie chyba nalezy zadać Panu Najmowiczowi bo on jest najbardziej kompetentny w tej sprawie. Jedno jest pewne, ze będzie to człowiek uczciwy który rzetelnie będzie pracował na rzecz miasta.
Jak widzisz zaplecze Pana Najmowicza jest szerokie i wiele wśród nich jest ludzi którym nie obce sa zagadnienia zarzadzania w administracji i pracy w samorzadzie.
Myślę że w tej chwili nie ma co rozdzierać szat, bo Pan Najmowicz nie idzie po to na urzad burmistrza żeby dzielić stanowiskami a po to aby zrobic jak najwięcej dla naszego miasta.
Dlatego tez nie moge udzielić ci żadnych propozycji w formie nazwisk bo o tym jeszcze nie ma mowy. Najważniejsze aktualnie jest wygrac wybory i wyrwac miasto z marzamu w jaki popadło w ciągu ostatnich 4 lat.
A ludzi dobiera się względem realizacji jakiś założeń a nie wedle przynależności partyjnej. Mam nadzieje że ta idea będzie służyła 4 i wiecej lat piastowania urzedu przez Pana Najmowicza jako burmistrza miasta i uda mu sie zrealizowac założone cele wyborcze. A to można uzyskac tylko przy dobrze przygotowanych kadrach, moge tylko zaręczyć ze PiS i grupy go wspierające kadry takie posiadają, a myśle ze jesli dołączymy do tego kadry wyłaniane w rzetelnych konkursach to przed miastem w końcu stoi otworem świetlana przyszłosć.
Daro
obserwator
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: 2006-10-21, 21:56:49

Post autor: obserwator »

Kandydatów na zastępców ci u nas dostatek. :o
Nie ma niewinnych, są źle podsłuchani!!
Awatar użytkownika
kaczor
gaduła
gaduła
Posty: 816
Rejestracja: 2004-01-01, 23:52:35
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Post autor: kaczor »

remi
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 2006-10-31, 22:38:32

burmistrz z kwalifikacjami !?!?

Post autor: remi »

:czarodziej: daro powiedz tak szczerze jakie kwalifikacje (fakty) na urząd burmistrza ma Najmek ?? :czarodziej:
Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
Randolph z Sieradza
początkujący
początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 2006-11-07, 15:17:34
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

haha

Post autor: Randolph z Sieradza »

remi ty znajdz swojego kalwiego i nie pokazuj sie na forach bo az załosne jest czytanie takich słów jak "Najmek" :o typowa prostota odpowiadająca człowiekowi z Osób obecnego burmistrza;)
No Pain No Game!!Lets Rock this Party!
bjoneq
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 2006-11-06, 23:43:35

Post autor: bjoneq »

także uważam, że mimo wszystko, choć piszemy anonimowo, to należy się jakiś szacunek dla kandydatów, chociażby dlatego, że są oni wystawieni na surowe oceny forumowiczów :)
remi
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 2006-10-31, 22:38:32

To Sieradz czy Ostróda ???

Post autor: remi »

...a TY Rondel z Sieradza (czy jak tam się przezwałeś ;-))) :P taki jesteś światowy i myślisz, że znasz się na ludziach bo sobie pojeździłeś po paru polskich wioseczkach i teraz zawitałeś do Ostródy prosto z Wielkiego Sieradza (trochę szacunku dla ostródzian-nie taka wioska jak Ci się wydaje!!!) i dzięki temu mamy takiego mądrale na forum ???? Normalnie koń by się uśmiał, że z Ciebie taki Sherlock Holmes – GRATULUJĘ DEDUKCJI!!!! Stary zanim napiszesz znowu jakąś bzdurę to się zastanów żebyś nie musiał się znowu wstydzić....sam niczego nie wnosisz do szanownego forum a jedynie jakieś puste banały i wiele krytyki, szczególnie jak ktoś zada konkretne pytanie i czeka na fakty!!! Napisałem prosto (nie zrozumiałeś o kogo chodzi???) ale to nie znaczy, że optuje za jakimś kandydatem lub tym bardziej partią szczególnie SLD-owską!!! Choć jak widać każdy mierzy swoją miarą znam takich co potrafią skrypt cały napisać żeby wyjaśnić zagadnienie, które można zamknąć dwoma zdaniami. To są tego typu ludzie jakich mamy przykład działania obecnie na światowej scenie politycznej: nie dość, że nie poprawili naszych stosunków z Niemcami ani Rosją to nawet zepsuli to, co się wydawało nie do zepsucia, a mianowicie stosunki z USA!!! W wyborach samorządowych ludzie głosują na człowieka a nie na partię (NIE LUBIĘ PARTII-SZCZEGÓLNIE PZPR, źle mi się kojarzy), choć może w Sieradzu jest inaczej!?!?!! Co do mojego pytania zadałem je wydawało się osobie najbardziej zażarcie optującej za Cz. Najmowiczem (daro), nie mam nic do człowieka, a zbieram tylko informacje o kandydacie chcąc dobrze oddać swój głos!! Nie wolno mi??? Z tego co zauważyłem to właśnie Najmek (http://www.najmowicz.pis.elblag.pl/zyciorys.html) najbardziej mi odpowiada, i nie wydaje mi się niczym zdrożnym tak go nazywać po lekturze szanownego forum gdzie często spotykałem się z określeniem bądź co bądź obecnego burmistrza: "NOS" (jaki by nie był)? Nie rozumiem czemu w tym wypadku można w innym nie!? Proponuje wymyślić dla każdego jakieś przezwisko, możemy zrobić konkurs:
1. Najmowicz-Najmek
2. Nosewicz-Nosek
3. Brodiuk-Brodzik
4. Dla pani kandydatki nic nie wymyśliłem...
hahaha
I na pewno nie robię tego z braku szacunku do któregokolwiek z nich a wręcz przeciwnie inaczej bym tu nie wchodził żeby się czegoś dowiedzieć !!!
A jak taki jesteś Rondel poważny to spadaj do Sieradza może tam takich lubią bo ja się urodziłem w Ostródzie i żyję tu już kilkadziesiąt lat i zawsze tu było wesoło!!! A z tego co w moim długim życiu zauważyłem to na poważnie w życiu możesz iść do ubikacji i tam zrobić swoje...., pozostałe rzeczy warto załatwiać z dozą humoru, wszędzie będziesz wówczas mile widziany w każdych kręgach !!!!
I na pewno nikt taki jak TY nie będzie mi mówił co mam pisać lub nie!!!!

Przestudiowałem wszystkie fakultety
Ach, filozofię, medycynę, prawo,
I w teologię też niestety do dnia samegom
Wgryzł się pracą krwawą
- I jak ten głupiec u mądrości wrót stoję
- I Tyle wiem com wiedział wprzód (...)
Johan Wolfgang von GOETHE
„Vaust“

Trochę pokory STARY !!!!

:lol:
Pozdrawiam Ostródzian !!!
Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
bjoneq
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 2006-11-06, 23:43:35

Post autor: bjoneq »

do remi: co do twojego pytania o kwalifikacje p. czesława.
W dzisiejszej polityce jasnym jest, że osoba samego burmistrza ( w naszym przypadku) nie może wykształcona być we wszystkich kierunkach (oświata, ekonomia, prawo, historia) gdyż jest to niemożliwe. sztuką dobrego burmistrza jest dobranie znających się na rzeczy ekspertów, a nie kolesi.
Pan Czesław wydaje się być człowiekiem, który posiada pewne zaplecze polityczne, jednak za dużo by pisać, aby je wymienić. :D:D
bjoneq
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 2006-11-06, 23:43:35

Post autor: bjoneq »

a i jeżeli jesteś taki skrupulatny stary to Goethe napisał "Fausta" nie "vausta"
pozdrawiam.

Żyjemy w Polsce
remi
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 2006-10-31, 22:38:32

literówka

Post autor: remi »

Do: bjoneq
Stary o czym Ty piszesz zwracasz mi uwagę ?????? a zobacz ile literówek zrobiłeś TY w swoich postach:
search.php?search_author=bjoneq.
:D
...a że też Ci się nie pomylą te wszystkie niki i hasła do nich, a niech Cię.....
hahahaha

Dobranoc !!!
:o
Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
Zablokowany