Strona 1 z 1

230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-24, 13:27:13
autor: Monikal
Piszą o Naszym Zakładzie w Pulsie Biznesu.

230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

230 osób zostanie zwolnionych w ramach restrukturyzacji w zakładach mięsnych grupy Animex SA w Morlinach koło Ostródy (Warmińsko-mazurskie). Powodem zwolnień jest likwidacja działu produkcji wołowiny - poinformował PAP rzecznik grupy Animex Andrzej Pawelczak.

Jak podał Pawelczak, produkcja wołowiny stała się nieopłacalna i firma chce się skoncentrować na produkcji wieprzowiny i drobiu.

"Restrukturyzacja polega na likwidacji w Morlinach wydziału produkcji mięsa wołowego, a więc zaprzestaniu prowadzenia uboju bydła i produkcji wołowiny, co wymaga odpowiedniego dostosowania poziomu zatrudnienia do dalszego prowadzenia działalności przetwórczej" - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że Animex zapewni wszelką pomoc prawną zwalnianym pracownikom. Będzie także współpracował z Powiatowym Urzędem Pracy w Ostródzie, by szukać możliwości zatrudnienia zwalnianych pracowników.

Podkreślił, że zorganizowany zostanie punkt informacyjny, w którym pracownicy będą mogli uzyskać informacje o możliwych innych miejscach pracy.

Pawelczak dodał, że jeszcze we wtorek dyrekcja zakładu spotka się z lokalnymi władzami, by poinformować o sytuacji w zakładzie w Morlinach.

O zwolnieniach powiadomione zostały związki zawodowe działające w zakładzie. Jak poinformował przewodniczący zakładowej Solidarności Henryk Ciuksza, struktury związkowe Solidarności i OPZZ przekształciły się w komitet protestacyjny i zastanawiają się, jakie kroki podjąć w obliczu planowanych zwolnień.

Zakłady mięsne Morliny zostały kupione przez grupę Animex SA w 2005 roku. Wcześniej właścicielem firmy było hiszpańskie Campofrio. W Morlinach pracuje 1036 osób.

http://kariera.pb.pl/2548253,68138,230- ... -morlinach


I co wy na to- jakie teraz będzie bezrobocie w Ostródzie....., a ile będziemy mieli Hoteli 4,5 *****

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-24, 22:21:07
autor: Jacek-P
Mieszkańcy Ostródy, póki co z turystyki i wszelkiej działalności okołoturystycznej nie są w stanie wyżyć. Turystyka w Ostródzie nadal jest w fazie rozwoju i jak dotąd nie widać zadowalających efektów tego kierunku rozwoju. Ogólny brak zachęt dla przedsiębiorców oraz brak terenów pod inwestycje w granicach miasta to dziś największe problemy Ostródy w kontekście rynku pracy. Jedno kierunkowość rozwoju i specjalizacja celowana w turystykę być może przyniesie z czasem efekty. Pytanie kiedy i czy w zapowiadanym stopniu? Niestety niska dywersyfikacja lokalnego rynku pracy nie wróży poprawy.
Zaczynamy zbierać bolesne żniwo zaniechań w temacie rozwoju rynku pracy.

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-24, 22:40:58
autor: zenon
Jestem załamany. Straciłem pracę, mam rodzinę na utrzymaniu. Mam kredyt hipoteczny. Co mam robić ? Urodziłem się w Ostródzie i tu mieszkam trzydzieści pare lat. Przeraża mnie ta administracja, Urząd miasta, Starostwo, Urząd Gminy- po co nam to ? Ludzie zróbcie coś !

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-24, 23:07:55
autor: chochlik
Święte słowa Jacku P. Nadzieją jest budowane centrum wystawiennicze.To może być motor napędowy miasta- tak sądzę. Wilcza konkurencja miedzy firmami wymusza drastyczne kroki, a ofiarami są najczęściej pracownicy. W mojej branży, na przykład, w przetargach startuje po kilkanaście firm i najczęściej wygrywa samobójca z ceną poniżej granicy rozsądku.Sądzę, że w tym roku trochę konkurencji padnie. Podejrzewam. że kryzys wpełza powoli do Polski i takie masowe zwolnienia dopiero nadchodzą. Najboleśniej odczują to mieszkańcy takich małych miejscowości jak Ostróda, bo w nich ubytek nawet kilkudziesięciu miejsc pracy, to dramat, już nie mówiąc o kilkuset.Można tylko współczuć, tym bardziej, że dotyka to ludzi, których się zna. Przykre to... :-(

Zenonie.
W tym przypadku samorządy nie mają nic do tego, ale rozumiem twoje rozgoryczenie. Winą samorządów jest natomiast grzech zaniechania - przy zgodnej współpracy byłaby przynajmniej szansa na jakąś alternatywę.Może będzie ta alternatywa - za kilka lat, niestety...

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-25, 11:37:13
autor: zenon
Nie masz pracy? Dzwoń do premiera

To nieprawda, że w Polsce nie ma pracy. Jest grupa zawodowa, w której zatrudnienie powiększa się niemal z dnia na dzień. To urzędnicy. W ciągu ostatnich czterech lat przybyło ich aż 75 tysięcy, co oznacza, że władza zatrudniała średnio 70 biurokratów dziennie. Jeśli nie możesz znaleźć pracy, zadzwoń i powiedz o tym premierowi - może znajdzie coś także dla ciebie!

Administracja rządowa i samorządowa spuchła do niespotykanych dotychczas rozmiarów. W 2012 roku liczba tych urzędników przekroczyła 500 tysięcy. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat urzędnicze posady otrzymało 75 tysięcy osób.

Jednym z haseł, dzięki którym rząd Donalda Tuska (55 l.) doszedł do władzy, była walka z biurokracją i cięcie wydatków na urzędy. Tymczasem według twardych danych GUS tylko w latach 2007-2010 w Polsce liczba zatrudnionych w administracji publicznej urzędników wzrosła o 60 tys. I dalej rośnie.

Najchętniej zatrudniają samorządy – tutaj ciepłe posadki znalazło 41 tys. osób. Administracja centralna zatrudniła 8 tysięcy osób, pozostałe 11 tys. to włączeni w struktury sektora publicznego pracownicy Agencji

Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – W administracji centralnej liczba nowych urzędników wzrosła o 8 tysięcy osób. Było to konieczne, aby uruchomić środki unijne – tłumaczył Jacek Rostowski (61 l.), minister finansów.

W 2011 roku do tej armii dołączyło kolejne 15 tysięcy rekrutów. A to tylko ostrożne szacunki profesora Krzysztofa Rybińskiego. – Więcej urzędników, to więcej wydatków z kasy, którą wpłacają do budżetu podatnicy. Tempo zatrudniania w administracji jest bardzo szybkie i chyba żadne inne państwo w Europie nie jest w stanie nas w tym wyprzedzić – komentował Rybiński.

Posada w administracji to dobra fucha, średnie zarobki urzędnika Służby Cywilnej to 4 tysiące miesięcznie, do tego dochodzą nagrody, premie i przywileje. Tylko w ciągu jednego roku na nagrody w Służbie Cywilnej wydano 600 milionów złotych.

75 tys. – tylu urzędników przybyło w latach 2007-2011

600 mln zł – tyle wypłacono nagród dla urzędników Służby Cywilnej w ciągu roku

500 tys. – tyle liczy urzędnicza armia w Polsce

4174 zł – średnie zarobki urzędnika Służby Cywilnej

10% – o tyle premier chciał „odchudzić” państwową administrację

A numer do premiera to (22) 694 74 21


znalazłem taki artykuł :o - już dzwoniłem, ale sekretarka powiedziała, że Premiera nie ma.

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-25, 13:53:11
autor: ostroda11
A za komuny było 100 tys urzędników. Wygląda na to że komuniści w porównaniu z rządzącymi po 89 wyglądają bardzo liberalnie....

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-25, 18:53:52
autor: Radek
Likwidacja działu produkcji wołowiny, tzn., że Mc Donald's już nie kupuje wołowiny z Morlin (choć jeszcze niedawno widziałem w tv reklamę hamburgerów, w której odwiedzany jest zakład produkcji pod Ostródą)? Pytanie, czy linię produkcyjną faktycznie trzeba likwidować, czy nie dało się jej przerobić na linię produkcji wieprzowiny lub drobiu? Likwidacja linii to mniejsze obroty i mniejsze przychody firmy, a więc kompletna porażka działów sprzedaży i marketingu! Przecież sprzedaż żywoności w Polsce raczej nie spada?

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-25, 20:42:19
autor: ERYK
Jestem przerażony, a mogłoby być tak pięknie. :oops:

Morliny nie chcą Kronospanu

Rzeczpospolita
Data: 2005-03-03
Niemiecki koncern Kronospan chce wybudować w gminie Ostróda fabrykę płyt wiórowych. Inwestycji przeciwni są: władze miasta, lokalni przedsiębiorcy i najwięksi inwestorzy - Zakłady Mięsne Morliny oraz SC Food Solution. Obawiają się, że fabryka zniszczy środowisko.

Kronospan przesłał wójtowi gminy Ostróda list intencyjny w sprawie inwestycji. Proponuje, że w nowej fabryce pod Tyrowem zatrudni pół tysiąca ludzi. Zaprosił radnych do swoich fabryk w Mielcu i Szczecinku. We wtorek wójt i radni pojechali do Mielca. Tymczasem koncern podpisuje umowy przedwstępne z rolnikami na zakup ziemi. Chce jej mieć sto hektarów.

Ostróda mówi nie
Fabryka płyt wiórowych ma stanąć pół kilometra od granic Ostródy, półtora kilometra od Zakładów Mięsnych Morliny, czołowej firmy Grupy Animex, niedaleko mazurskich lasów i jeziora.

- Jesteśmy tej inwestycji zdecydowanie przeciwni. Takich inwestycji na naszym terenie w ogóle nie powinno się rozważać - mówi Olgierd Dąbrowski, wiceburmistrz Ostródy, miasta, które żyje z turystyki.


- Zebraliśmy wszelkie możliwe informacje i okazało się, że niemiecki koncern prowadzi nieprzychylną dla środowiska produkcję. Zużywa ogromne ilości wody, chemikaliów i drewna. Boimy się o ujęcia wody, gospodarkę ściekową i odpadową. Ostróda ma w strategii zapisany rozwój turystyki i nieszkodzącego środowisku przemysłu - wylicza Olgierd Dąbrowski.

W mieście lokalni przedsiębiorcy branży turystycznej, ekolodzy i żeglarze założyli komitet Zielona Ostróda, który chce zablokować inwestycję Kronospanu.

Morliny piszą do wójta
Trzy listy w sprawie inwestycji niemieckiego koncernu wysłał do wójta Ostródy Marek Młynarczyk, wiceprezes i dyrektor generalny Morlin. Zakłady zatrudniają prawie 1,5 tys. osób i są największym w gminie płatnikiem podatku od nieruchomości.

- Fabryka płyt obok naszego zakładu to poważne zagrożenie dla czystości naszej produkcji i dalszego rozwoju firmy. W razie awarii mogą zostać skażone chemikaliami nasze ujęcia wody. Bez niej jakakolwiek produkcja żywności nie jest możliwa - mówi dyrektor Młynarczyk.

Podobne zdanie ma Waldemar Kowalkowski, dyrektor generalny zatrudniającej 120 osób spółki SC Food Solution, produkującej hamburgery i wyroby drobiowe do sieci McDonald's.

- Wysłałem do wójta pismo, że jesteśmy nową inwestycją zaniepokojeni, bo może stanowić zagrożenie dla naszej produkcji. Argument, że gmina zyska pół tysiąca nowych miejsc pracy, trzeba zderzyć z ewentualnością utraty dwóch tysięcy stanowisk, gdy np. Morliny i my będziemy musieli przenieść produkcję w inne miejsce - dodaje.

Ośmiu zdecyduje
Wójt Ostródy Marek Brzezin przyznaje, że aby inwestycja Kronospanu mogła się w gminie rozpocząć, potrzebna jest zgoda radnych na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Obecny dopuszcza tylko inwestycje w turystykę i nieszkodliwy przemysł.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni rozpatrzymy wszystkie argumenty. Odwiedzimy zakłady Kronospanu, spotkam się z burmistrzem Szczecinka, zapoznam z raportami ochrony środowiska - wylicza wójt.

Zamierza też rozmawiać z władzami Animeksu, bo - jak przyznaje - nie wyobraża sobie gminy bez Morlin.

W raportach pokontrolnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie widnieje charakterystyka zakładu Kronospan w Szczecinku: "Ma istotny wpływ na środowisko i stanowi niewątpliwą uciążliwość dla mieszkańców Szczecinka. (...) Używane do produkcji kleje są źródłem emisji formaldehydu do powietrza. Natomiast składowiska trocin powodują emisje pyłu. W latach 2002 - 2003 nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń do powietrza".

Jerzy Wakuła, dyrektor generalny Kronospanu Polska, powiedział "Rzeczpospolitej": - Aby obniżyć koszty, chcemy wybudować w Polsce północno-wschodniej nową fabrykę. Oferty otrzymaliśmy od 50 gmin, a pod uwagę bierzemy 6 lokalizacji. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z gminą Mława i Ostrołęka. Jeżeli chodzi o Ostródę, to gmina ta ma 25 proc. szans na to, że właśnie tam zainwestujemy.

Grupa Kronospan specjalizuje się w produkcji materiałów drewnopochodnych: płyt meblowych, paneli podłogowych, ściennych, blatów roboczych, parapetów, listew wykończeniowych. Ma fabryki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Czechach, na Słowacji, w Polsce, Bułgarii, Rumunii, na Litwie, w Austrii i Chinach. W Polsce grupa zainwestowała od 1989 r. ok. 3 mld zł. W skład Kronospanu Polska wchodzi 7 zakładów: w Szczecinku, Mielcu, Dobroszycach, Pustkowie, Poznaniu i w Jaśle. Roczne przychody Kronospanu Polska wynoszą ok. 3 mld zł.


I co wy na to....... teraz ludzie mieliby pracę !!!!

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-01-28, 11:06:45
autor: Monikal
Jak już Czacharowska zwalnia dziewczyny ze sklepów spożywczych - to nie jest dobrze.
Nie mówiąc o Baltix w Wałdowie- tam to już niedługo właściciele będą siedzieli na kasach i będą kiełbasę podawać dla nielicznych klientów.

Re: 230 straci pracę w zakładach mięsnych Animex w Morlinach

: 2012-04-01, 18:58:46
autor: ERYK
JESTEŚMY NR JEDEN !!!! GRATULACJE !!!!

zwróćcie uwagę - Powiat Iławski najniższe bezrobocie- tylko 13,7 % czyli przepaść do OSTRÓDY :o :twisted:

Obrazek